Cestovanie vo vesmíre pre seniorov. GCD v seniorskej skupine „Vesmírne cestovanie“, osnova hodiny matematiky (seniorská skupina) na túto tému. Kreatívna úloha „Vymysli názov pre planétu“

Ciele:

vzdelávací:

Upevniť vedomosti o postupnosti dní v týždni;

Pokračujte v učení detí riešiť príklady, sčítať a odčítať do 10;

Opravte názov geometrických tvarov;

Upevniť schopnosť navigácie na hárku papiera;

Formujte zručnosť sebakontroly

vývoj:

Rozvíjať pozornosť, koncentráciu, pamäť;

Rozvíjajte logické myslenie

Rozvíjajte tvorivosť

vzdelávacie:

Podporovať kultúru správania v triede;

Pre kultiváciu zmyslu pre účel, stály záujem o vedomosti.

Demo materiál: karty s úlohami,

Soundtrack raketového vzletu, vesmírna hudba;

Prezentácia na lekciu

Podklady: karty s úlohami, jednoduchá ceruzka, geometrické obrazce.

Prípravné práce: zábavné hry, čítanie básní.

Metódy a techniky: moment prekvapenia, herné techniky, objasnenia, ankety.

Aktivácia slovníka: slnečná sústava, planéty: Merkúr, Mars, Venuša, Zem, Jupiter, Saturn, Urán, Neptún, Pluto.

Prípravné práce: rozhovor s deťmi o sviatku „Deň kozmonautiky“, kresba „Mimozemšťania z vesmíru“, aplikácia „Náš kozmodróm“.

Priebeh hodiny

1. Organizačný moment.

- Mendvt, kuukd.

- Chlapci, hostia prišli na našu hodinu. Pozdravte hostí. Teraz si sadnite za stoly. Chceš ísť do vesmíru?

Deti: Áno.

Počas kozmického letu sa dozviete veľa zaujímavého o vesmíre, spomeniete si na názvy planét slnečnej sústavy, ukážete, ako dokážete uvažovať a vykonávať rôzne úlohy.

A teraz orálne počítanie v Kalmyku (priame a spätné).

# 1. Spojte bodky v poradí.

Vezmite list 1, spojte bodky v poradí, počnúc 1, a máte model lietadla.

- Čo si robil? Máte pravdu - raketa.

Som veliteľ lode Družba, vy ste moja posádka.

Sadnite si rovno a pripútajte sa. Dávam 10-minútovú pohotovosť. Dali sme prst na zelené tlačidlo.

Začneme odpočítavanie: 10, 9, 8, 7, ... 2.1. Štart.

Takže vzlietneme a letíme do vesmíru.

2. Uveďte dni v týždni podľa poradia. Aký je deň v týždni, ak bol včera utorok? Áno, dnes je streda 9. apríla. Ako sa volá naša planéta? Ako sa volajú obyvatelia Zeme? Kto bol prvý astronaut na Zemi?

Nedávno naša krajina oslávila 90. výročie Yu.A.

Bol to odvážny a odvážny človek, nebál sa letieť do vesmíru, v ktorom predtým nebol. A teraz je veľa astronautov. Pracujú na vesmírnej stanici vo vesmíre.

Aké planéty slnečnej sústavy poznáte?

Všetky planéty v poriadku
Ktokoľvek z nás zavolá:
Jedným je Merkúr,
Dvojka je Venuša,
Tri je Zem,
Štyri - Mars,
Päť je Jupiter
Šesť - Saturn,
Sedem - Urán,
Za ním je Neptún.
Je ôsmy v poradí.
A po ňom už teda
A deviata planéta
Volal .... (Pluto).

Teraz zvyšujeme rýchlosť a letíme okolo Marsu.

Aká je planéta Mars od Slnka?

Mars je štvrtou planétou slnečnej sústavy. Je to polovica veľkosti Zeme. Pozrite sa na túto planétu, ktorá sa od ostatných planét líši červenkastou žiarou, preto sa jej často hovorí červená planéta. Ako môžete nazvať obyvateľov Marsu?

Pozerajte doprava, doľava. Čo vidíš? (pre predstavivosť detí) - kométa, meteority, hviezdy.

Hviezdy sú rozžeravené plynové gule. Najbližšia hviezda k nám je Slnko. Všetky hviezdy sú rôznych farieb. Farba hviezdy závisí od teploty na jej povrchu. Červené sú najchladnejšie a biele (alebo dokonca modré) najteplejšie. Podľa farby hviezdy môžete určiť aj jej vek. Mladé hviezdy sú najhorúcejšie. Svietia bielym a modrým svetlom. Staré, chladiace hviezdy vyžarujú červené svetlo. A hviezdy stredného veku svietia žltou farbou

№2. Predstavte si, že ste hviezdou v tomto veľkom priestore. Čo urobíte, ak uvidíte vesmírnu loď?

Č. 3. Úloha.

Pozerať sa dopredu. V priebehu lode vidíme 2 žlté a 3 červené hviezdy. Koľko je tam hviezd

vidíme pozdĺž kurzu lode?

Zasiahol nás pás meteoritov. Ruky položte na plecia, ohnite sa doľava, doprava. Ešte raz doľava, doprava. Výborne! Tak sme vystúpili z pásma meteoritov.

Teraz prechádzame okolo Jupitera. Toto je piata planéta od Slnka. Jupiter je najväčšou planétou v slnečnej sústave. Sme dosť ďaleko od Zeme.

Keď je človek ďaleko od domova, pripomína mu jeho rodné miesta. Poďme si ujasniť, ako sa volá naša krajina? Naša republika?

Jar je teraz. - aká je jar ako Kalmyk?

Mini durta tsag

Evr seekhn zurg.

Zatvorte oči a predstavte si tento obrázok. Hrá hudba.

No v stepi na jar
Byliny žiaria rosou.
Vánok vonia ako mäta
Vonia ako tenkostenný med.
Gophers vyšiel z nory
Spoločne stáli na návrší.
Veľmi sa im páči, ako
Vonia ako ďatelina a kostrava.

Po stepi kráča ťava. Koľko nôh má jedna ťava? Koľko nôh majú dve ťavy?)

A tu sú zajačiky a ježkovia. Problém je o zajacoch a ježkoch.

Ale chlapci hrajú národnú hru Kalmyk - alchiki. - shaha naadlhn.

Z vaku vytiahli 4 alchiky pre 2 chlapcov na hranie. Koľko alchikov musíte vytiahnuť z tašky pre ešte jedného chlapca? Koľko alchikov majú 3 chlapci?

Z neba padla hviezdička
Utekal som navštíviť deti.
Dvaja za ňou kričia:
„Nebuď pre svojich priateľov!“
Koľko jasných hviezd chýba
Spadlo z hviezdnej oblohy?

Maxim a Ksyusha mali
Tri veľké balónové balóny,
A potom som strýko Klim
Dal ďalší.
Ukázalo sa to dva na dva.
Koľko majú guličiek?

Fizminutka

Čakajú nás rýchle rakety
Na let na planéty.
Nech chceme
Priletíme k tejto!
V hre je ale jedno tajomstvo:
Pre lenivých nie je miesto!

Pozerajte sa z okna - blížime sa k planéte Saturn.

Saturn určite spoznáte podľa videnia -
Je obklopený veľkým kruhom.
A tento prsteň je vyrobený zo snehu a ľadu.

Č. 5. Logická úloha. Ako to vyzerá?

Práca s kartami.

Koľko je tam číslic (# 2)

Nakreslite obrázok (č. 3)

Urán, Neptún, Pluto -
Svety sú tu chladné.
Nie je tam svetlo ani teplo.
Večná zima a noc ...

Naberieme sa teda opačným smerom a vraciame sa domov, blížime sa k Zemi a vidíme vesmírny prístav.

8. Práca s geometrickým materiálom. (Č. ​​4)

Cieľ: zlepšiť schopnosť orientovať sa v hárku papiera, poznať geometrické tvary a farby.

Predstavte si, že tento list papiera je kozmodróm, odkiaľ vesmírne rakety lietajú do vesmíru a vracajú sa späť.

V pravom hornom rohu kozmodrómu je raketa - kruh na začiatku.

V pravom dolnom rohu kozmodrómu je na štarte oválna raketa.

- V ľavom hornom rohu kozmodrómu pristála marťanská loď v podobe trojuholníka.

- V ľavom dolnom rohu kozmodrómu pristála vesmírna loď z Mesiaca v podobe štvorca.

- V strede kozmodrómu je medziplanetárna stanica vo forme obdĺžnika.

9. D / a „Pravdivé a nepravdivé tvrdenie“

- Naša škôlka sa volá „Slnko“ a skupina sa volá „Vasilek“ (nepravdivá)

- V skupine máme dievčatá a chlapcov (pravda)

- Všetci ľudia žijú na Marse (nepravdivo)

- Modrá hviezda je najteplejšia (pravda)

- Tento rok chodia všetky deti z materskej školy do školy (nepravdivé)

Chlapi, sme späť doma. Vypnite motory - stlačte červené tlačidlo.

III. Zhrnutie lekcie.

- Akú cestu sme absolvovali?

- O čom si sa dozvedel?

Sebavedomie.

- Chlapci, skúste ohodnotiť svoju prácu. Ak vás lekcia zaujala, všetko vám vyšlo, potom vyjdite na „slnko“. Ak je pre vás ťažké dokončiť úlohy, zdvihnite „oblak“.

Výborne! Vďaka všetkým! Ceny vás čakajú v skrinkách. Sen beetn.

„Cesta do vesmíru“

Úlohy:

Vzdelávacie.

Rozšírte základné predstavy detí o vesmíre, vesmíre, planétach, hviezdach.

Oboznámiť deti s profesiami: astronaut, astronóm.

Rozvoj.

Rozvíjať u detí schopnosť robiť nezávislé závery experimentovaním.

Rozvíjať u detí schopnosť fantazírovať, snívať.

Obohaťte detskú slovnú zásobu slovami: planéta, raketa, kométa, hviezda, súhvezdie, astrológ, astronóm, slnečná sústava atď.

Rozvíjať u detí schopnosť dávať podrobné a úplné odpovede.

Obohaťte herný zážitok detí.

Rozvíjať u detí pamäť, vizuálnu a sluchovú pozornosť.

Vzdelávacie.

Vychovávať v deťoch túžbu stať sa odvážnymi, silnými, vytrvalými, vzdelanými.

Podporovať výchovu samostatnosti u detí, rozvoj komunikačných schopností.

Vychovávať v deťoch túžbu starať sa o svet okolo seba, o živú a neživú prírodu.

Wellness.

Zlepšiť u detí fyzické vlastnosti: rovnováhu, pohyblivosť, rýchlosť, vytrvalosť.

Zlepšiť sa u detí dobré motorové zručnosti ruky a všeobecná motorika.

Vybavenie: multimediálny projektor s prezentáciou, miska s múkou, kamene rôznych veľkostí, veľký dáždnik, mnemotechnický stôl, hudobné nástroje (lyžice, tamburíny, hrkálky); podklady pre každé dieťa: mušle, kamienky, gombíky, počítacie tyčinky, farebné ceruzky podľa počtu detí, listy albumu, obruče.

Priebeh hodiny: Deti vstúpia do sály a pozdravia hostí.

Pedagóg: Chlapci, viete, čo je to priestor?

Odpovede detí.

Pedagóg: Ak sa pozrieme na oblohu, uvidíme tisíce hviezd. Najväčšie a najteplejšie vyžarujú modrasté svetlo, zatiaľ čo najmenšie sú biele, žlté, oranžové a červenkasté. Čím je hviezda bližšie k Zemi, tým je jasnejšia.

Ľudia začali študovať hviezdy pred mnohými, mnohými rokmi, ale ako sa volala osoba, ktorá študovala hviezdy a planéty? (Astrológ)

Pedagóg: A ako sa volá človek, ktorý teraz študuje planéty a hviezdy? (Astronóm)

Čo im pomáha vidieť hviezdy na oblohe (ďalekohľad)

V čom je rozdiel?

Odpovede detí.

Pedagóg: Chceli by ste sa stať astrológmi?

Poďme do planetária. Choďte k stolom. Nasaďte si čiapky hviezdneho gazera.

Pozri, na tvojich listoch sú hviezdy. Spojte ich rovnými čiarami a vzniknú vám súhvezdia. Ako vyzerajú? Buďte kreatívni a pomenujte svoju konšteláciu.

Odpovede detí.

Pedagóg: Súhvezdia boli pomenované podľa podobnosti s pozemskými objektmi alebo zvieratami.

Ak sme pozorovatelia hviezd, potom potrebujeme ďalekohľad, aby sme sa pozreli na hviezdy. A z čoho sa dá vyrobiť? (deti si vyrobia ďalekohľad z listu papiera).

Vážení astrológovia, vezmite si ďalekohľad a pozerajte sa na hviezdy. Myslíte si, že sú hviezdy lepšie viditeľné, s trubičkou alebo bez nej? Prečo?

Odpovede detí.

Pedagóg: Sme veľmi unesení, je čas, aby sme sa vydali na cestu do vesmíru.

Ale kam budeme lietať?

Odpovede detí (raketa)

Pedagóg: Ale my nemáme raketu!

Poďme do konštrukčnej kancelárie a zostrojme našu raketu. Buďte kreatívni a dajte mu meno. (Deti stavajú z rôznych navrhovaných materiálov: počítacie palice, gombíky, kamienky, mušle)

Pozri, máme ďalšiu raketu, ktorú sme vyrobili v skupine.

Poďme to lietať.

Najprv hádajte hádanku:

Raketa má vodičák

Milovník beztiaže.

V angličtine "Astronaut",

A v ruštine (kozmonaut)

Pedagóg: Astronauti skúmajú vesmír. Svoju prácu robia v skafandroch. Prečo by astronaut potreboval skafander?

Odpovede detí.

Pedagóg: Pred letom absolvujú astronauti náročné skúšky, takže tí najpripravenejší môžu lietať do vesmíru. Teraz tiež skontrolujeme vašu pripravenosť.

Fyzické zahriatie na fitloptách.

Pedagóg: Teraz ste pripravení lietať.

Posaďte sa do výťahu kapsuly a my sa presunieme k rakete. (Veľký dáždnik)

Astronauti, posaďte sa do rakety.

Zapnite bezpečnostné pásy. Začína sa odpočítavanie: 5, 4, 3, 2, 1. Leťte!

Pedagóg: Prvá planéta Merkúr je planéta najbližšia k slnku. Pomaly sa to točí okolo slnka. Preto Merkúr takmer neustále ohrieva iba jednu zo svojich strán. Ukazuje sa teda, že na jednej strane je planéta veľmi horúca a na druhej - úplne studená. Celý povrch je tvorený dutými krátermi, ktoré vznikli v dôsledku padajúcich kameňov z chvosta komét.

Chcete vedieť, ako sa vytvárajú krátery?

Poďme do laboratória.

Pedagóg: Predstavte si (ukazuje na múku v povodí, že toto je povrch planéty. Čo je to teraz? Hladké, rovnomerné ... Prečo si myslíte, že sa na povrchu planét vytvárajú dutiny? (Ak spadne meteorit) na rovnom povrchu, kameni.) Predstavte si, že máte v rukách meteority a tie vyletia na povrch našej planéty (deti vypúšťajú kamene do múky) Čo sa stalo?

Odpovede detí.

Pedagóg: Toto je najkrajšia a najjasnejšia planéta rannej a nočnej oblohy. Je zahalená mrakmi, pretože voda sa z jej povrchu neustále odparuje, pretože teplota vzduchu je 8-krát vyššia ako najvyššia teplota na Zemi a dosahuje 400 stupňov. Ako sa to volá? Uhádneme krížovku a potom sa to dozvieme.

Teraz sa ťa spýtam hádanky a odpovede si zapíšeme do krížovky a do červených krviniek prečítame jej názov.

Nie je pilot, nie je pilot,

On nelieta v lietadle

Obrovská raketa.

Deti, ktoré to hovoria (astronaut)

Ozbrojiť oko

A byť kamaráti s hviezdami

Vidieť mliečnu cestu

Potrebujete výkonný (ďalekohľad)

Ďalekohľad na stovky rokov

Študujú život planét.

Všetko nám povie

Chytrý strýko (astronóm)

Vo vesmíre cez hrúbku rokov

Ľadový lietajúci objekt.

Jeho chvost je pás svetla,

A názov objektu (kométy)

Kým mesiac nemôže vtáka

Leťte a pristaňte na Mesiaci

Ale on to dokáže

Urob to rýchlo (raketa)

V noci osvetľuje cestu

Udržuje hviezdy hore.

Nechajte všetci spať, ona nemá čas na spánok

Na oblohe nám svieti (Mesiac)

Odpoveď: Venus

Pedagóg: Mars je planéta najbližšia k Zemi. Na oblohe sa Mars javí ako jasne oranžová ohnivá hviezda. Doteraz nikto nevie, či na Marse žije život. Existuje však predpoklad, že na tejto planéte existuje život.

Predstavte si, že ste leteli na Mars, pošleme vaše volacie značky na planétu, ktorá by mala dostať úplne rovnakú odpoveď. Pedagóg so slúchadlami na ušiach: Zem, Zem, ja som Mars. Komunikácia je prerušená.

Poďme rýchlejšie do komunikačného oddelenia a pošleme signál na Zem. (Učiteľ zatlieska rytmickým vzorom a deti sa budú opakovať na hudobných nástrojoch)

Pedagóg: Jupiter. Je to najväčšia planéta v slnečnej sústave. Jeho hmotnosť je dvakrát väčšia ako hmotnosť iných planét dohromady. Na planéte nie je žiadny pevný povrch. Skladá sa z jedovatých plynov, nedá sa tam žiť, takže pridáme rýchlosť a letíme okolo tejto planéty.

Pedagóg: Saturn. Zo zeme sa zdá, že okolo tejto planéty sú 3 prstence. Saturnov prsteň sa ale skladá z mnohých veľkých a malých kameňov pohybujúcich sa veľkou rýchlosťou. Niektoré z nich by sa zmestili do celej krajiny, zatiaľ čo iné sú veľké ako dlažobné kocky.

Vonkajšia hra „Nájdite si svoje miesto“.

Pre hru potrebujeme obruče. Nepripomínajú vám nič?

Čakajú nás rýchle rakety

Na vzdialené planéty.

Nech chceme

Priletíme k tejto.

V hre je ale jedno tajomstvo

Pre tých, ktorí meškajú, už nie je miesto.

(Podobne ako v hre „Homeless Hare“)

Pedagóg: Urán je jedným z najvzdialenejších od slnka a teda od studených planét. Bola objavená len pred 200 rokmi a leží na boku, pretože kedysi zažila kolíziu. Planéta je zahalená mrakmi a má niekoľko prstencov.

Poďme si teraz spolu povedať o tejto planéte. V tom nám pomôže hra „Naopak“.

Napríklad: čierna je biela, sladká horká.

Planéta: horúca -

starý -

Zavrieť -

svetlo -

drobná -

obývaný -

Pedagóg: Neptún je tmavomodrá planéta, na ktorú vždy fúka vietor z jedovatých mrakov. Mraky sú zložené z ľadových kryštálov. Neptún je najvzdialenejšia planéta od slnka.

Pedagóg: Takže sme leteli na poslednú planétu. Vymenujme ich podľa poradia.

Prstová gymnastika "Planéty"

Všetky planéty v poriadku

Ktokoľvek z nás zavolá:

Jedným je Merkúr,

Dvojka je Venuša,

Tri je Zem,

Štyri sú Mars.

Päť je Jupiter

Šesť - Saturn,

Sedem - Urán,

Ôsmy je Neptún.

Pedagóg: Existuje predpoklad, že v našej slnečnej sústave stále existujú planéty. Predstavte si, ako by mohli vyzerať: akú veľkosť, farbu, tvar majú.

Deti sú pozvané, aby sa usadili na koberci, snívali a kreslili svoju vlastnú planétu.

Pedagóg: Naša fascinujúca cesta sa skončila. Naša vesmírna loď sa blíži k Zemi.

Pedagóg: Zem je zvláštna planéta. Je obývaná. Žijú na ňom vtáky, ryby, zvieratá. Prečo existuje život iba na našej planéte?

Odpovede detí.

Pedagóg: Čo by mali všetci ľudia robiť, aby bola naša planéta čistá, zelená a zdravá?

Pozri sa na obrázky, pomôžu ti odpovedať na moju otázku.

Odpovede detí.

Pedagóg: Naša loď pristála. Nastúpte do kapsuly - výťahu a zavezie nás priamo k dverám materskej školy.

Pedagóg: A tu je náš materská škola.

Deti, páčil sa vám náš výlet?

Rozlúčte sa s hosťami!


Galina Kirsanova
Otvorená hodina pre seniorskú skupinu „Cestujte do vesmíru“

Vzdelávacia inštitúcia: MBDOU číslo 117

Téma: Cestovanie vesmírom

Pedagóg: Kirsanova G.V.

Skupina: senior

Výchovno-metodická bezpečnosť:

Program „Kognitívne výskumné činnosti predškolákov“

Program „Zoznámenie sa s prírodou v d / s“

Program „Zoznámenie sa s témou a sociálnym prostredím“

Čas implementácie triedy:30 minút.

Cieľ: upevnenie vedomostí detí o danej téme « Vesmír» .

Úlohy:

Vzdelávacie: upevniť koncepty na túto tému, rozvoj predstáv predškolákov o slnečnej sústave;

Cvičenie pri formovaní nových slov. Rozšírenie tematických tém slovná zásoba: priestor, priestor planéta, astronóm, súhvezdie, atmosféra, satelit, skafander, kozmodróm, planetárne, planetárium, galaxia, kométa, asteroid.

Rozvoj:

Rozvoj pozornosti, pamäti, myslenia.

Vzdelávacie:

Podpora pocitu empatie, tolerantného prístupu k svetu okolo nás.

Typ triedy: zovšeobecnenie a systematizácia poznatkov o predmet: « Vesmír» .

Formulár: Lekcia - cestovanie.

Vybavenie:

rozloženie „Vzdialená planéta“, ďalekohľad, rádiogram s textom, slúchadlá, vysielačka, signálne vlajky, figúrky zvierat, vtákov, rastlín.

Priebeh hodiny:

Organizácia času:

Zvuk alarmujúcich značiek. Učiteľ v slúchadlách, ktorý sedí pri improvizovanej vysielačke, prijíma značky.

Pedagóg: Chlapi, alarmujúce volacie značky obyvateľov Ďalekej planéty práve dorazili. Počúvať správa: „Deti Zeme! Na našu planétu padol obrovský smútok! Priletelo hrozné tornádo a zničilo na ňom takmer všetok život. Mnoho rastlín, hmyzu uhynulo, zvieratá ju začali opúšťať pri hľadaní lepšieho života. Pomôžte nám, prosím, vrátiť našej vlasti jej pôvodný vzhľad! Obyvatelia vzdialenej planéty “

Pedagóg: No, chlapci, môžeme vám pomôcť? Ako sa k nej ale dostaneme?

Myslím, že viem.

Vypočujte si hádanku a odpovedzte - na koho sa opýtame radu: záhada

(Astronóm)

Pedagóg: Správni chlapci. A ako sa volá zariadenie, do ktorého sa pozerá astronóm? (ďalekohľad).

Pedagóg: A tak sme sa vydali na cestu na Ďalekú planétu. Musíme sa tam dostať, pretože jeho obyvatelia od nás očakávajú pomoc, ale mali by ste vedieť, že nás čaká náročná a dlhá cesta.

Pedagógovia, čo budeme lietať (na rakete)

Aký je názov transportu, ktorým budeme lietať? (Vesmír)

Ako inak sa dá nazvať raketa? (Vesmírna loď) .

Pedagóg: Musíme si nasadiť nejaké ďalšie špeciálne vybavenie.

Ako sa volá oblek astronaut? (Skafandr).

Kde začneme našu cestu? (S kozmodróm)

Zabudli sme však aj so sebou semená rastlín, bylín, kvetov. Čo ešte vezmeme? (Sadenice stromov a kríkov, hmyz, vtáky, zvieratá).

Máte pravdu, ak na vzdialenej planéte zomrelo všetko živé, musíme túto planétu znovu osídliť rastlinami a zvieratami.

Všetko je teda pripravené na lietanie. Spúšťa sa správa T: desať, deväť, osem, sedem, šesť, päť, štyri, tri, dva, jeden ... Štart. (Znie to vesmírna hudba, je premietaná obrazovka "Hviezdna obloha").

Snímka - 1 (vesmírna hudba) Vesmír

Vesmír je celý nesmierny svet, ktorý je mimo Zeme. Vedci - astronómovia sa domnievajú, že sa objavila v dôsledku Veľkého tresku. Stalo sa to pred 15 miliardami rokov. Galaxie majú rôzne veľkosti a tvary.

Snímka - 2 Galaxy

Galaxia je zhluk hviezd v vonkajší priestor... Sú viditeľné ďalekohľadmi ako ľahké malé zahmlené škvrny. Naša galaxia, Mliečna cesta, je špirála. Ak sa na to pozriete zhora, bude to vyzerať ako obrovská hviezdna vírivka.

Slide - 3 slnečná sústava

Slnečná sústava sú nebeské telesá, ktoré sa pohybujú okolo Slnka. Slnečná sústava je hviezdna sústava pozostávajúca zo slnka a planetárna sústava, ktorá zahŕňa všetko prírodné vesmírne objekty krúži okolo Slniečka: 8 planét.

Pedagóg: Chlapci, koľko planét je v našej slnečnej sústave? Pamätajme si všetci spolu

Fyzická minúta.

Astrológ žil na Mesiaci - ( „Pozeranie“ cez ďalekohľad)

Viedol záznamy o planétach: (Ukáž rukou na oblohu)

Ortuť - jedna (Popíš kruh rukami)

Venuša-dve, (Bavlna)

Tri sú Zem, štyri sú Mars, (Posaď sa)

Päť je Jupiter, šesť je Saturn, (Naklonenie doprava-doľava)

Sedem je Urán, osem je Neptún, (Predkloňte sa, ohnite dozadu)

Kto nevidí - vypadni! (Roztiahnite ruky do strán)

Snímka - 4 Vesmír

Vymaľované priestor v čiernej farbe, Pauline

Pretože nie je atmosféra,

Nie je noc, ani deň

Neexistuje žiadna pozemská modrá

Tam sú čudné a zvláštne pohľady:

A hviezdy sú viditeľné naraz

Aj Slnko, aj Mesiac.

Snímka - 5 ne

Slnko je hviezda najbližšie k Zemi, obrovská rozžeravená guľa plynu. Slnko je najsilnejším telesom z hľadiska príťažlivosti v celej slnečnej sústave, takže planéty sa krútia okolo neho. Slnko je oveľa väčšie ako Zem, že ak si to predstavíte ako futbalovú loptu, Zem by mala veľkosť zrnka piesku.

Snímka - 6 Merkúr

Pedagóg: Na počesť akého boha sa planéta volá?

Ortuť (prvá planéta od Slnka) Táto planéta je najbližšie k Slnku, v celej sústave sa považuje za najmenšiu. Ortuť je najrýchlejšou planétou. Podarí sa mu dokončiť úplnú revolúciu okolo Slnka len za 88 pozemských dní. (Keby sme bývali na Merkúre, narodeniny by sme oslavovali dvakrát denne) Povrch Merkúra je tvrdý a skalnatý. Počas dňa planéta pod slnečnými lúčmi prakticky horí, v noci mrzne.

Snímka 7 Venuša

Pedagóg: Na počesť ktorej bohyne je planéta pomenovaná?. Správny

Najjasnejšia planéta na oblohe. Pomenovaná po bohyni krásy. Bez ďalekohľadu je to na oblohe dobre viditeľné. Celý povrch Venuše je horúca skalnatá púšť. Venušu obklopuje silná vrstva mrakov. A pod touto oblačnosťou je neznesiteľné teplo.

Pedagóg: Aká je tretia planéta?

Snímka - 8 Otázka Zeme: ktorý za sebou (tretia planéta od Slnka)

Zem je obrovská pevná guľa. Na povrchu tejto lopty je pevnina a voda. Zem je obklopená vzdušnou atmosférou. Atmosféra obsahuje kyslík, ktorý dýchame, a tiež chráni planétu pred príliš horúcimi lúčmi slnka a chráni Zem pred pádom z priestor kameňov a ľadu.

Snímka - 9 Mars

Táto planéta bola pomenovaná po starogréckom bohovi vojny. Planéta podobná Zemi, ale menšia a chladnejšia. Povrch Marsu je pevný a pokrytý oranžovo-červeným pieskom, preto sa Mars nazýva "Červená planéta"... Rok na Marse trvá „krát dlhšie ako na Zemi.

Mars má najvyššiu horu slnečnej sústavy - Olymp. Jeho výška je 27-tisíc metrov.

Mars má hlboké depresie, obrovské vyhasnuté sopky a rozsiahle púšte.

Snímka - 10 Jupiter

Jupiter je väčší ako všetky planéty, Sasha S.

Ale na planéte nie je život.

Kvapalný vodík všade

A prudká zima po celý rok.

Najväčšia planéta v slnečnej sústave je 10-krát väčšia ako Zem. Je taká veľká, že sa na ňu zmestili všetky ostatné planéty. Okolo svojej osi sa Jupiter otáča tak rýchlo, že mraky okolo neho sa tiahnu do dlhých pruhov a dávajú planéte pruhovaný vzhľad. Jupiter nie je pevná planéta. Zvláštnosťou Jupitera je Veľká červená škvrna. Toto je obrovská smršť.

Snímka - 11 Saturn

Saturn je svetlo žltá obrovská planéta. Veľmi rýchlo sa otáča okolo svojej osi. Má plynnú štruktúru. Saturn má prstence, ktoré iné planéty nemajú, ktoré sú tvorené z prachu, skál a ľadu. Všetky sa točia okolo planéty. Saturn sa nachádza ďaleko od Slnka, takže jeho teplota je veľmi nízka.

Snímka - 12 Urán (siedmy od Slnka, označuje obrovské planéty)

Urán je obrovská planéta. Toto je prvá planéta pozorovaná ďalekohľadom. Vďaka čomu je medzi ostatnými planétami jedinečný, je to, že rotuje „ležiac ​​na boku. Nazýva sa ležiacou planétou. Táto planéta má tiež prstence, ale je oveľa ťažšie ich vidieť, objavujú sa iba v určitých časoch.“ “

Snímka - 13 Neptún (ôsma planéta od slnka)

Neptún patrí k obrovským planétam. V rímskej mytológii boh morí.

Vypli to priestor vyzerá modro... Na Neptúne sú viditeľné búrkové škvrny. Najväčšia búrka vyzerá ako veľká tmavá škvrna, po okraji ktorej sú biele škvrny.

Snímka - 14 mesiacov

Pedagóg: Kto odpovie na otázku, má Zem satelit ...? (Mesiac)

Mesiac je prirodzený satelit Zeme, je jeho neustálym najbližším susedom. Točí sa okolo Zeme. Mesiac je štyrikrát menší ako Zem. Nesvieti sama sebou, ale iba ako zrkadlo odráža tých, ktorí na ňu padajú slnečné lúče... Povrch mesiaca je pokrytý najjemnejším pieskom, mesačným prachom. Celý povrch Mesiaca je pokrytý veľkými a malými priehlbinami - krátermi. Mesačné krátery sú stopy nárazov kameňov z vesmír - meteroidy... Tmavé škvrny na Mesiaci sa nazývajú moria, aj keď na Mesiaci nie je voda.

Snímka - 15 Hviezdna obloha, kométy, súhvezdia

Pedagóg: Chlapi, pozorne sa pozrite na to, čo vidíme v okne? (Kométy, planéty, súhvezdia)... Čo je pred nami? Toto je naša neznáma planéta ...

Pedagóg: Náš priestor loď dorazila na vzdialenú planétu.

Ale aby sme mohli pristáť, musíme absolvovať testy, vyriešiť hádanky

Skladačky: skladanie hádaniek

Pedagóg: Dobrá práca, všetky testy prešli, pristaneme….

Z rakety vychádzajú deti

Znie to vesmírna hudba... Vystavujú sa model planéty.

Pedagóg:

Chlapi, aby sme mohli zaľudniť vzdialenú planétu vtákmi, zvieratami, rastlinami, musíme najskôr vyčistiť kanály, aby boli jazerá naplnené vodou. moria, oceány, poďme na to.

(Planéta je graficky nakreslená na Whatmanovom papieri, deti si vezmú štetce a kvaš a ozdobiť: moria, rieky, jazerá - modré; hory - hnedé, lesné - zelené, púštne - žlté.

Pedagóg:

Vzdialená planéta teda ožila a stala sa veľmi podobnou našej Zemi. Sem niekedy priletíme.

Teraz je tu planétová záhrada Sonya Sh.

V tom chladný priestor.

Lesy sú tam teraz hlučné

Vtáky, klikanie, sťahovavé.

A kvety teraz kvitnú - Katya B.

Konvalinky v zelenej tráve,

A vážky spievajú pieseň

Prekvapene pozerajú do rieky ...

Starajte sa o svoju planétu -

Koniec koncov, neexistuje žiadny iný, podobný! spolu

Pedagóg:

Náš sa teda skončil cesta... Urobili ste veľmi dobrý skutok - zachránili ste Vzdialenú planétu pred zničením. Je čas ísť domov.

Abstrakt otvorená trieda v seniorská skupina № 5

„Vesmírny výlet“

Obsah softvéru:

Vzdelávacia oblasť „fyzická kultúra“cieľ: naučiť byť aktívny v odlišné typyčinnosti (organizované a nezávislé); vás naučí striedať mobilné aktivity s menej intenzívnymi a odpočívať.

Vzdelávacia oblasť „zdravie“cieľ: formovať a upevňovať užitočné zručnosti, ktoré prispievajú k dobrému zdraviu, energickej nálade a osvojeniu si zdravého životného štýlu (venujte sa gymnastike, hrajte hry vonku, užívajte procedúry otužovania); oboznámiť sa s dostupnými spôsobmi zlepšenia zdravia (dodržiavanie režimu, potreba denného cvičenia, otužovanie, zvládnutie rôznych pohybov).

Socializačná oblasť vzdelávaniacieľ: podporovať benevolentný prístup k rovesníkom; podporovať usilovnosť a zodpovednosť (túžba byť zahrnutá do spoločných pracovných akcií s dospelými, do spoločnej práce detí doviesť prácu do konca); naďalej formovať základné spôsoby spolupráce (vyjednávať, konať v zhode, pomáhať si, starať sa o včasné dokončenie spoločnej úlohy); rozvíjať pocit zodpovednosti za zverenú úlohu, ktorej výsledok je dôležitý pre ostatných (dospelých i rovesníkov), túžbu doviesť vec do konca.

Priebeh hodiny:

Pedagóg: Chlapi, dnes k nám prišlo veľa hostí. Pozdravime sa.

Pozor! Pozor! Ponáhľam sa informovať chlapov, ktorí milujú dobrodružstvo a cestovanie, že dnes nás čakajú tajomné a vzrušujúce udalosti. Čaká nás fantastický let do vesmíru. Pozrieť sa na obrázky, čo je na nich zobrazené? (Obloha, vesmír, vesmírne lode atď.)

Pokúste sa vyriešiť túto hádanku:

Kruglitsa, s bielou tvárou

Pozerá sa do všetkých zrkadiel (Mesiac)

Máte pravdu, je to mesiac.

Na čiernej oblohe až do rána

Lucerny svietia matne.

Svietidlá - Svietidlá

Menšie ako komáre.

(Hviezdy)

Máte pravdu, uhádli ste všetky hádanky.

Pedagóg: Chalani, radi sa dívate na hviezdy? A chcem vám povedať, ako je za jasnej a bezmesačnej noci nebeská obloha posiata mnohými hviezdami. To, čo na oblohe chýba - hmloviny, hviezdy, súhvezdia, planéty, galaxie. Aj vo vzdialených časoch si ľudia pri pozorovaní nočnej oblohy všimli, že hviezdy sú usporiadané v určitom poradí, a nie chaoticky, dajú sa kombinovať do súhvezdí. Súhvezdia sú bizarné tvary, akoby ich tvorili najjasnejšie hviezdy.(zobrazovanie obrázkov alebo prezentácie)

HRAJTE HVIEZDY NA LISTOVEJ HRE

Pedagóg: Deti podľa mojich pokynov šíria hviezdy na oblohe.

V strede - červená hviezda, v pravom hornom rohu - žltá, v pravom dolnom rohu - oranžová, v ľavom hornom rohu - strieborná, v ľavom dolnom rohu - zlatá.

Výborne, chlapci, pozrite sa, ako krásne sa to ukázalo! Odviedli ste vynikajúcu prácu. Ale aby sme šli ďalej na našej ceste, naše prsty si potrebujú trochu oddýchnuť.

Prstová gymnastika

Na tmavej oblohe svietia hviezdy

Astronaut letiaci v rakete

Denné a nočné muchy

A pozerá sa na zem

Vidí háje a polia

Vidí rieky a moria

Vidí celú zemeguľu zeme

Glóbus Zeme je náš domov

Chlapci, viete, ako sa hovorí ľuďom, ktorí lietajú do vesmíru?

Deti: (Astronauti, astronauti)

Viete, kto bol prvý z ľudí, ktorí vydláždili cestu do vesmíru?

Deti: (Jurij Alekseyevič Gagarin)

Kedy to bolo?

Pedagóg: Máte pravdu, teraz tento deň nazývame dňom astronautiky

Chlapi, chceli by ste ísť do vesmíru? (Áno)

Ponáhľajme sa a začnime s prípravou. Poslali nám úlohy z vesmírneho centra. Ako môžete ísť do vesmíru na rakete! Priamo na rakete! A dnes postavíme našu raketu, každú z našich farebných paličiek! Pozeráme sa na ukážku a začíname stavať!

Výborne, s úlohou sa všetci vyrovnali. Teraz je náš prístroj pripravený a môžeme ísť do vesmíru. Aby sme mohli lietať na našej rakete, musíme povedať odpočítavanie :: 10, 9, 8 ... 1 - štart! Vstaňme a uvidíme, kam sme s vami leteli!

Pedagóg: Pozri sa, aké nádherné planéty s tebou vidíme! Zavolajme im! Ach, a tu niekto žije!(Stretávame mimozemšťana luntika)

Luntik: Ahoj! Kto si?

Pedagóg: Sme astronauti zo škôlky, cestujeme na rôzne planéty!

Luntik: A kto sú astronauti?

Deti: Astronauti sú inteligentní, zdraví, obratní, silní.

Luntik: Čo to znamená byť zdravým astronautom?

Deti: To znamená, že každý deň musíte cvičiť, piť vitamíny, jesť veľa zeleniny a ovocia, dodržiavať denný režim, vykonávať otužovacie procedúry, športovať, prechádzať sa na čerstvom vzduchu.

Luntik: Ďakujeme, že ste nám povedali, čo to znamená byť zdravý.(smutné)

Pedagóg: Luntik, prečo si taký smutný?

Luntik: Ide o to, že neviemčo je dobré pre vaše zdravie a čo nie.

Pedagóg: Chlapi, pomôžme Luntikovi. Na stoloch máte karty, ktoré znázorňujú, čo je prospešné pre vaše zdravie a čo nie. Deti vyložia na stolíky malé kartičky. Dievčatá sú to, čo škodí zdraviu, a chlapci, čo je dobré. A potom medzi sebou skontrolujú správnosť úlohy.

Luntik : Páni, ako super, určite budem dodržiavať všetky tvoje pravidlá a stanem sa z teba ako astronaut.Moc sa mi to páčilo, ale je čas, aby som sa vrátil na svoju planétu.Ďakujem, že ste prileteli a povedali mi o astronautoch. Zbohom, chlapci.

Pedagóg: Zbohom, Luntik.Výborne, prácu sme zvládli!Luntikovi povedali, ako byť zdravý.

Pedagóg: Chlapi, všetci sme tvrdo pracovali a teraz si trochu oddýchneme a načerpáme sily, pretože aby ste sa stali skutočným astronautom, musíte tvrdo pracovať, veľa toho vedieť, byť fyzicky pripravení.

Fyzická minúta.

A teraz sme s vami, deťmi,

Letíme na rakete.

Postavte sa na prsty

A potom ruky dole.

Jeden dva tri štyri-

Tu letí raketa!

Päť, šesť - pokojne sedieť

Sedem, osem - zahoďme lenivosť.

Jeden - ohyb, unbend,

Dva - skloniť sa, natiahnuť ruku,

Tri - tri tlieskania vo vašich rukách,

Hlava tri prikývne.

Štyri ramená širšie

Päť, šesť - pokojne sa usaďte.(Keď lietame na podlahe, rozptyľujeme meteorické kamene)... No, teraz je čas ísť ďalej. A aby sme zistili, na ktorú planétu poletíme, musíme uhádnuť rébus.

RASM MARS

3 2 4 1

Zavri oči, letíme veľkou rýchlosťou. Máme ťažkú ​​hlavu, ruky, nohy. Otvor oči.(Znie vesmírna hudba)

Gymnastika pre oči.

Pozeraj sa hore - takto vysoko letíme a teraz pozrime sa, či je Zem ďaleko od nás - pozri sa dole, ešte raz hore - dole, a teraz sa pozrieme doprava, doľava, koľko hviezd, opäť k vpravo, vľavo. Letíme vysoko nad Zemou a trochu sa bojíme - zavri oči, otvor ich, raketa opäť naberie rýchlosť - opäť zavreli oči - chlapi ich otvorili, pozeráme a často mrkneme, všetko bliká vpredu z nás.

Pedagóg: Leteli sme teda na planétu Mars! Chlapi, pozrite sa, koľko malých kameňov spadlo na povrch planéty z vesmíru. Tieto kamene sa nazývajú meteority. Aký tvar majú kamene? Sú rovnako veľké? Venujte pozornosť tomu, ako sa líšia tvarom. Ako vyzerajú geometrické tvary? (do trojuholníka, štvorca, oválu, kruhu).

Pedagóg: Ako môžeme pomôcť planéte Mars zbaviť sa tohto neporiadku meteoritov?

Odpovede detí

Pedagóg: Máte pravdu, pozbierajme všetky tieto odpadky, urobme poriadok a pomôžme planéte zbaviť sa kameňov. Navrhujem nielen zbierať odpadky, ale ich ukladať do košov. V jednom košíku - okrúhle a oválne kamene, a v druhom kamene s rohmi.(deti splnia úlohu).

Pedagóg: Výborne! Vyčistili planétu Mars od meteoritov! Chlapci, zatiaľ čo sme čistili planétu Mars! Obyvatelia tejto planéty si pre nás pripravili úlohu, pozri!(Venujte pozornosť stolom).

Pred nami sú marťanské domy, obyvatelia planéty sa na nás pozerajú z okien. Niektoré okná sú prázdne. Starostlivo zvážte obyvateľov v každom okne, porovnajte ich, premyslite si, ktorá postava by mala žiť vo voľnom okne, a nakreslite to. (Deti nakreslia chýbajúcu figúru na prázdny štvorec).

Pedagóg: Výborne, s úlohou sa vyrovnali, usadili všetkých obyvateľov na svoje miesta.

(Z našej planéty sa ozývajú zvuky. (Hrá sa pieseň „Grass at home“))

Chlapi, z akej planéty pochádzajú tieto zvuky?

Odpovede detí: (planéta Zem)

Pedagóg: Ale než pôjdeme domov, musíme si zistiť miesto pristátia. Za týmto účelom rozložíme čísla v správnom poradí, každé číslo zodpovedá písmenu.

Pripojené, poďme karty otočiť a prečítajme si našu stránku pristátia.

K O S M O D R O M

1 2 3 4 5 6 7 8 9

Ale, a to nie je všetko, aby sme sa počas letu na zem nestratili, musíme ešte naplánovať cestu medzi hviezdami, aby sme cestou nezrazili kométu a nešli z kurzu .

(Grafický diktát pri stoloch)

No, máme za sebou všetky úlohy a je čas, aby sme sa vrátili domov, naša planéta nás čaká. Oh, pozrite sa, že naša mapa je poškodená! Čo sa mohlo stať?

Odpovede detí: (Myši sa naštartovali, iskry zasiahli, vyhoreli a ďalšie odpovede)

Pedagóg: Naliehavo potrebujeme kartu obnoviť! (Mapa hviezdnej oblohy je rozložená na koberci, deti sedia okolo a zbierajú fragmenty mapy do dier, diskutujú o možnostiach), (znie pieseň „Grass by the House“ od skupiny „Earthlings“. veľmi potichu)

Pedagóg: To je super, dokopy ste to dokázali! Výborne, máme za sebou poslednú úlohu! A teraz sa môžeme vrátiť do našej materskej školy! Zavrieme oči a začneme odpočítavať 10, 9 ...

Pristáli sme.

Tu sme sa vrátili z letu

Naši odvážni piloti.

Tu prichádzame z cesty -

Zhrňme si to.

Chalani, všetci ste robili prácu.

Kde sme dnes boli s tebou?

Bavilo vás cestovanie vo vesmíre?

Čo sme s tebou dnes robili?

Správny. Dnes sme dostali veľa poznatkov o vesmíre, vykonali sme veľa úloh. A aby spomienka na cestu zostala ešte dlho, tu ste, medailóny, rovnaké ako naša slnečná sústava. Nezabudnite sa podeliť o svoje cestovateľské skúsenosti doma.


Galina Albrecht

Mestské autonómne predškolské vzdelávanie

inštitúcia D / s 88, Syktyvkar

Zhrnutie lekcie pre skupinu seniorov

« Vesmírny výlet»

MADOU №88

Skomplikovaný: Albrecht G.I.

Téma triedy: « Vesmírny výlet»

Cieľ triedy: Rozšíriť vedomosti detí o vonkajší priestor.

Úlohy:

1. Objasniť a systematizovať vedomosti detí o profesiách astronaut a ľudia ktorých práca súvisí s vývojom priestor... Vytvorte vizuál

Pozornosť detí ich učí nájsť hlavné objekty na obrázku, nadviazať medzi nimi spojenie. Naučte deti dávať úplné odpovede na otázky pedagógov a pripravovať ich na zostavenie príbehu založeného na obrázku (podľa kľúčových slov)... Rozvíjať zručnosti tvorivého rozprávania, súvislej reči, doplňovať a aktivovať slovnú zásobu, formovať zručnosti verbálnej komunikácie.

2. Rozvíjajte pozorovanie, pamäť, tvorivú predstavivosť, predstavivosť, logické a nápadité myslenie, vynaliezavosť.

3. Rozvíjať všeobecné motorické schopnosti, koordináciu pohybov.

4. Podporovať pocit hrdosti na našu skvelú krajinu, ktorá mohla byť prvou, do ktorej bol človek vyslaný priestor.

2. Obohatiť vedomosti detí o veľkom a jasnom sviatku - Dni víťazstva.

3. Zlepšiť vedomosti detí o Ruskej armády, obranca krajiny.

4. Zlepšiť vedomosti o pracovnom živote našich vojakov.

5. Rozvíjať predstavy o odvetviach ozbrojených síl.

6. Oboznámiť sa s prísloviami o vojne.

Vybavenie:

Maľba „Budova vesmírna stanica» (V. M. Karatay, "Hviezdna obloha"(list modrého papiera so žltými, červenými, bielymi a modrými bodkami); Mesiac - obrázok - schéma s obrázkom položky: motýľ, vták, raketa, balón, lietadlo, gule, whatman, farebný papier, nožnice, voskované utierky, štetce, lepidlo, handry

Prípravné práce:

Konverzácia „Náš vesmír“; prezeranie fotografií prvého astronauti, vesmírne stanice, ilustrácia „Pozemok a priestor» ,

portrét astronauti, „Pocit beztiaže“(hra „B vonkajší priestor - imitácia, zvukové nahrávky, text s úryvkami básní, hádanky.

Priebeh hodiny:

Ľudia dlho a dlho snívali o lietaní. Najskôr vystúpili na oblohu v balónoch, vzducholodiach. Ale človek sníval o tom, že poletí k hviezdam a iným planétam.

Ľ:

Verím priatelia

Raketové karavany

Bude nás hnať vpred

Od hviezdy k hviezde

Na prašných cestách

Vzdialené planéty

Naše stopy zostanú

(V. Voinevič „Štrnásť minút predtým začať» )

Ľ: Chlapi, ako sa volá naša planéta? (Zem)

Ako sa volajú obyvatelia našej planéty? (pozemšťania)

Ľ: (ukazuje svet)... Toto je model našej krajiny.

Prečo je toho veľa Modrá? (moria a oceány)... A toto je krajina žltého a zeleného kontinentu. Suchá pôda sa nachádza na menšej časti pozemku.

Muž vzhliadol k oblohe a pomyslel si: Kto je tam?

Snívalo sa mu vonkajší priestor... Na uskutočnenie ľudských snov bolo potrebné tvrdo pracovať, študovať rôzne vedy, vymýšľať lietajúce stroje, do ktorých by sa dalo ísť priestor.

A tu sú prvé úspechy vývoja priestor... 4. októbra 1957 bol vypustený prvý satelit Zeme.

Prvý v vesmírny pes, a nie osobou, pretože bolo potrebné skontrolovať bezpečnosť letov, zistiť úkony priestor javy na živých bytostiach. Psy boli dlho trénované, obliekali si skafandre a prilby.

Vesmír lode obleteli zem a vrátili sa na zem.

Práca vedcov pokračovala a tí vynašli silné rakety, ktoré dodávali lode.

Fizminutka „Raketa“

Naštartujte motory (rotácia vystretých rúk)

Pripojte kontakt, (spojte ruky, časté dotyky prstov)

Pripravte sa na odpálenie rakiet (drepy)

Štart (narovnať a odraziť, ruky hore, natiahnuť).

Všetko bolo pripravené na let do ľudský priestor.

12. apríla 1961 od kozmodróm Bajkonur vypustil družicu kozmickej lode„Východ“.

Pilotoval ho Yu A. Gagarin. Bol prvým človekom, do ktorého sa dalo liezť priestor a preletel okolo Zeme. Prehliadka fotografie od Yu. A. Gagarina

a reprodukcie „Zbohom pozemšťania!“

Lieta do vesmírne vzdialenosti

Náš astronaut okolo Zeme

Aj keď sú okná na lodi malé,

Vidí všetko akoby dlaň:

Rozloha stepí

Prílivový otvor

Možno

A ty a ja (I. Mazin)

Pedagóg: Čo ešte astronauti, ktorých poznáš?

Deti: V.N.Tereškovová

Vypočujte si báseň:

Som Čajka! - počul som znova

Nad hviezdnou priepasťou

A ako sa volá táto Čajka?

Áno, iba Valentino

Kormidlá ju poslúchajú

A motory sú silné

A chýba mi dcéra Zeme

Všetky semafory sú Hviezda.

Pedagóg: Čo si myslíš, že by malo byť astronaut?

Deti: odvážny a odvážny.

Pedagóg: A teraz budeme hrať hru. Budem menovať vlastnosti ľudí a pre každé z mojich slov si vyberiete iné slovo, to znamená

opačná kvalita.

Hra „Povedz opak“

Deti stoja v kruhu. Učiteľ hodí loptu jednému z detí a hovorí: „Lenivý“... Dieťa hodí loptu späť a odpovie "ťažko pracujúci";

Zlo je dobré

Pomaly rýchlo

Sloppy - úhľadný

Nervózny - pokojný

Zbabelo - odvážne.

Na konci hry jedno dieťa rozpráva o pozitívnych vlastnostiach, ktoré by v ňom mali byť astronauti.

Prehliadka maľby zobrazujúcej motýľa, vtáka, raketu, balón, lietadlo.

Pedagóg: Pozri sa na tento obrázok a povedz mi, čo spája predmety, ktoré sú na ňom namaľované.

Deti: všetky tieto objekty sa môžu pohybovať vzduchom - lietať.

Pedagóg: Vedci, ktorí študujú priestor pozorovanie hviezd

prostredníctvom ďalekohľadu, vypustili satelity Zeme, sa dozvedeli, že v našej slnečnej sústave nie sú žiadne iné obývané planéty - planéty, na ktorých sú živé bytosti. Chceš byť mimozemšťanmi?

Deti: Áno

Pedagóg: Točte sa na jednej nohe - a urobte z nej mimozemšťana.

Aby ste to dosiahli, budete musieť zostrojiť raketu.

A aká to bude forma, príďte sami.

(deti postavia raketu zo stoličiek a zaujmú v nej miesto).

Pedagóg: Milí mimozemšťania, som rád, že sme sa spolu stretli vonkajší priestor... Poďme sa zoznámiť. Pomenujte svoju názov priestoru.

(Odpovede detí).

Pedagóg: Vážení hostia! V našom priestor raketa má posádku - to je veliteľ lode, lodný lekár, vedec-výskumník, každý z nich robí svoju prácu.

Chcel by som vedieť, čo každý z vás robí za letu.

Deti:

Letím raketou

Sledujem hviezdy a iné planéty

Budem sledovať zdravotný stav posádky

Pestujem ovocie a zeleninu, aby mal každý vitamíny

Pedagóg: Môžem s vami letieť?

Deti: Áno.

Pedagóg: tak poďme lietať! Milí mimozemšťania, čo vidíte?

Deti: Vidíme hviezdnu oblohu.

Pedagóg: Akú farbu majú hviezdy?

Deti: Sú žlté, červené, biele, modré.

Pedagóg: Kto z vás, aké sú hviezdy?

Deti: hviezdy sú gule horúceho plynu, ako sú tie naše

Slnko. Červené hviezdy sú studené; žlté sú ako Slnko, sú horúce; biele sú ešte horúce a najteplejšie sú modré

Pedagóg: My na Zemi veľmi radi hádame a hádame hádanky. Máte takú zábavu?

Deti: Áno.

Pedagóg: Tak hádaj, o koho ti ide odvolania:

V noci kráčam po oblohe

Slabo osvetľujem zem.

Nudná, nudná pre mňa samého

A volám sa ...

Deti: Pri mesiaci

Pedagóg: No dobre, uhádli ste! A čo je mesiac?

Deti:

Mesiac je satelit planéty Zem.

Mesiac je skalnatá guľa.

Mesiac je pustý svet.

Pedagóg: Počujete cudzí zvuk?

Deti: Áno.

Pedagóg: Je to meteorický roj.

Prstová gymnastika „Meteor Rain“

(deti najskôr slabo klepajú prstami po podlahe, potom tvrdšie)

Pedagóg: Pozor! Veľké meteority - kameň, železo - lietajú k našej lodi. Musíme ich zničiť.

Dynamická pauza „Zostreliť meteorit“

(deti si vezmú vrecia s pieskom a skús udrieť loptičkami valiacimi sa po podlahe. Na konci hry deti sedia na stoličkách)

Slovná hra „Podobné slová“

Pedagóg: Pomenujte slová, ktoré sú podobné tým, ktoré budem menovať- priestor

Deti: priestor, kozmodróm, astronaut.

Pedagóg: Zem

Deti: zemitý, podzemný, jahodový, pozemský

Pedagóg: Čo vieš o planéte Zem?

Deti: Krásny, okrúhly, veľký smaragd, bohatý, živý.

Pedagóg: Čo vidíš na zemi?

Deti: Zem, more a oceány.

Pedagóg: Čo by ste poradili pozemšťanom, aby zachovali, zdobili a zachovali takúto krásnu planétu?

(Odpovede detí)

Pedagóg: Pozri sa na obrázok, astronauti pracovať na voľnom priestranstve vonkajší priestor... Čo myslíte, robia?

Deti: Stavajú vesmírna stanica.

Pedagóg: Ako si uhádol?

Deti: Vidíme časti vesmírna stanica, ktoré astronauti sa chystajú spojiť.

Pedagóg: Načo to je vesmírna stanica?

Deti: Toto je priestor domov pre expedície na Mesiac, Mars a ďalšie planéty.

Pedagóg: Kto môže ako dlho žiť na stanici?

Deti: Stanica môže žiť astronauti... Môžu žiť na stanici niekoľko mesiacov alebo dokonca rokov.

Pedagóg: Čo majú na sebe skafandre kozmonauti - pozemšťania?

Deti: Biela, krásna, odolná.

Pedagóg: Pružné, kovové, viacvrstvové. Sú vyrobené zo sklenených vlákien - na ochranu astronauti z kozmického prachu... Pod skafander sa oblieka oblek. Šité, v malých skúmavkách naplnených vodou, na udržanie konštantnej telesnej teploty astronauti. Astronaut sa môže pohybovať vo vesmíre pomocou prístroja. Umiestnený v batohu na chrbte. Kábel drží pevne astronaut blízko lode.

IN priestor, ktorý ste stretli s astronautmi - pozemšťanmi... Navrhujem vystúpiť z rakety. Nezabudnite si obliecť skafandre. Pozor! Beztiažový stav!

Relaxácia „Plachtenie vo vzduchu“

(Aby deti spomalili hudbu, predvádzajú rôzne figúry, napodobňujú lietanie na otvorenom priestranstve vonkajší priestor)

Pedagóg:

Sme veľa dobrých priateľov

IN našiel sa priestor

A mojim priateľom

Pomáhali sme spolu.

Vznášame sa ako lastovičky

V nebeskej tme

Obdivujeme hviezdy

V tichosti.

Pedagóg: Milí mimozemšťania! Čoskoro sa vrátite na svoju planétu. Všetci priatelia a príbuzní sa vás budú pýtať cestovanie... Čo je najdôležitejšie, čo ste videli vonkajší priestor(Hviezdna obloha atď.) zobrazíme na Whatmanovom papieri a urobíme hviezdy.

Aplikácia "Hviezdna obloha".

Pedagóg: Ako sa volajú ľudia, ktorí pracujú vonkajší priestor?

Deti: Kozmonauti.

Pedagóg: Čo robia astronauti? Čo nosia?

Deti: Astronauti sú oblečení v skafandroch.

Pedagóg: Ako si sa cítil, keď si sa stretol kozmonauti-pozemšťania? Čo sú to za ľudia astronauti? (Deti povedia).

Hra „IN priestor» .

Pedagóg: Točte sa okolo jednej nohy - vráťte sa do škôlky.

Teraz viete o vesmír všetko... Pozri, aké hviezdne nebo sme dostali. (Plagát „Hviezdna obloha). Pripomenie nám to naše cestovanie.

Naša krajina bola prvá, ktorá vydláždila cestu hviezdam. Dozvedeli sme sa, čo to je priestor... Ako vyzerá naša Zem priestor... Sme hrdí na svoju vlasť!

Skladba sa prehráva „Ja som Zem“ (hudba Muradeliho, texty Dolmatovského)

Aplikácie:


Literatúra:

1. T. I. Podrezová - Zhrnutie lekcie« Cestuje do komických vzdialeností»

2. N. V. Elkina „Tisíc hádaniek“, Jaroslavľ „Akadémia holdingu“, 2002

3. Básne o priestor i... Akim - « Astronaut» , O. Sokolov-Tabolsky

„Mocný hukot prestal ...“

V. Kostrov - „Ako sa vráti na zem ...“

E. Tarkhovská - „Som Čajka ...“

4. „Spoznávam svet“- encyklopédia pre deti

5. Povedzte deťom o vonkajší priestor(vizuálny a didaktický manuál, Moskva)

6. N. B. Shingacheva „Astronómia slnečnej sústavy Atlas“

7. V. V. Moroz "Legendárne stránky našich." astronautika»

od 5 do 12 rokov vydavateľstva Juventa

8. O. A. Skoropupová „Dobytie priestor... Ed. „Scriptorium“

9. Geografický atlas pre deti „Svet okolo nás“

10. E. P. Levitan „Ahoj mimozemšťania! Ed. „Biele mesto“