Kresba ku Dňu kozmonautiky, druhej skupine juniorov. Súhrn priamych vzdelávacích aktivít „Deťom o vesmíre“ o rozvoji reči u detí druhej skupiny mladých. Cvičenie „Zbierajte kamene“

Abstrakt vzdelávacích aktivít “ Vesmírny výlet»V 2. mladšia skupina„Žaby“ v rámci projektu „COSMOS“.

Cieľ: Tvorba primárnych predstáv o vesmíre a hviezdach v predškolskom veku. Účasť rodičov na spoločných aktivitách, pri oslavách Dňa kozmonautiky.

Stiahnuť ▼:


Náhľad:

Zhrnutie hodiny v druhej juniorskej skupine „Vesmírne cestovanie“.

Cieľ:

Uvádzajte deti do vesmíru

Rozšírte vedomosti o živote vo vesmíre, o hviezdach, mesiaci, o slnku.

Rozvíjať reč, zvyšovať slovnú zásobu, rozširovať obzory, rozvíjať schopnosť počúvať, venovať pozornosť.

Cvičte deti v správnom pomenovaní dopravy, na spôsoboch dopravy

Metódy a techniky:

Vizuálne - ilustrácie, obrázky

Slovná zásoba - rozhovor, otázky, vysvetlenia

Hry - telesná výchova.

Slovníková práca:

priestor, slnko, hviezda, mesiac, raketa, bicykel, autobus, lietadlo.

Vybavenie a materiál:

hviezda hračky, nakreslený model rakety, umelý strom a strom, magnetofón (so záznamom bavlny), obrázky znázorňujúce transporty: bicykel, autobus, lietadlo, raketa.

Štruktúra lekcie:

Úvodná časť:

Zoznámenie sa s priestorom, tvorenie hádaniek, vzhľad hviezdy

Hlavná časť:

Hľadanie spôsobu, ako priviesť hviezdu domov, vypisovanie a opakovanie transportov

Telesná výchova

Záverečná časť:

Čítanie básní o hviezde, o vesmíre, posielanie hviezdy domov, upevňovanie získaných vedomostí, kladenie vedúcich otázok a povzbudenie odpovedí detí pochvalou.

Priebeh hodiny.

V skupine sú umelé stromčeky a stromy, za jedným zo stromov je ukrytá hviezda. Do skupiny vstupujú deti, ktoré sedia na vysokých stoličkách.

Otázka: Chlapci, dnes si povieme niečo o vesmíre. Vie niekto, čo je to priestor?

D: (odpoveď).

Otázka: Vesmír je miesto, kde žijú mesiac, slnko a hviezdy. Vesmír je veľmi vysoko nad oblohou. Dostanete sa tam iba raketou. Chlapci, dovoľte mi požiadať vás o hádanky o vesmíre. Vypočujte si prvú hádanku:

Dospelí aj deti to vedia

Že v noci nesvieti slnko.(Mesiac)

Bucľaté a bledé

Medzi hviezdami sa vždy nejaký nájde.

D: (odpoveď).

Otázka: Dobre, vypočujme si druhú hádanku:

Zahrejete celý svet

A nepoznáš únavu(Slnko)

Usmejete sa na okno

A všetci ti volajú.

D: (odpoveď).

Otázka: Dobrá práca.

Po uhádnutí druhej hádanky zaznie hlasný tresk (nahrávanie na magnetofón).

Otázka: Och, chlapci, niečo sa stalo, viete, čo to je? Prečo to bolo také hlučné?

D: (rozhliadni sa)

Otázka: Postavme sa všetci spolu a pozrime sa, odkiaľ tento hluk pochádza.

Deti vstávajú a chodia v skupine, učiteľ príde k stromu a nájde hviezdu.

Otázka: Deti, myslím, že som niečo našiel. Čo je toto?

D: (odpoveď).

O: Ach, hviezdička, ako si sa tu dostal? Chlapci, hviezda hovorí, že spadla z neba, že jej domovom je vesmír a chce sa vrátiť domov k svojim sestrám. Deti, musíme pomôcť našej hviezde vrátiť sa domov. Pomôžeme vám?

D: (odpoveď).

Otázka: Sadnime si na stoličky.

Deti sedia na vysokých stoličkách.

Otázka: Chlapci, povedzte mi, akej farby je naša hviezda?

D: (odpoveď).

Otázka: Dobrá práca, aká je to veľkosť?

D: (odpoveď).

Otázka: Správne, a teraz musíme premýšľať o tom, ako pomôcť hviezdičke, poďme sa pozrieť na našu nástenku.

Na tabuli sú pripevnené obrázky vozidiel: bicykel, autobus, lietadlo, raketa.

Otázka: (zobrazuje obrázok bicykla, čo to je?

D: (odpoveď).

D: (odpoveď).

Otázka: Správne, ale čo to je? (zobrazuje obrázok s obrázkom autobusu).

D: (odpoveď).

Otázka: Je možné na ňom lietať do vesmíru?

D: (odpoveď).

Otázka: Správne, ale čo to je? (zobrazuje obrázok lietadla).

D: (odpoveď).

Otázka: Je možné na ňom lietať do vesmíru?

D: (odpoveď).

Otázka: Správne, ale čo to je? (ukazuje obrázok rakety).

Otázka: Máte pravdu, chlapci, pretože naša hviezdička sa domov môže dostať iba raketou.

Telesná výchova:

Otázka: Teraz poďme ukázať hviezde, ako môžeme hrať (chlapci sa zdvihnú zo sedadiel a formujú sa do kruhu).

Otázka: Hviezdička zhasla, spí (deti zbierajú ruky a nohy, napodobňujú spánok).

Otázka: Jedna, dve, tri, hviezdička (deti skáču, natiahnu ruky v rôznych smeroch, roztiahnu nohy na šírku ramien a zobrazia hviezdu).

Otázka: Hviezdička zhasla, spí. Teraz ukážte raketu (deti zdvihnú ruky vysoko nad hlavu, dupnú nohami na miesto, simulujú štart rakety, naštartujú ju a lietajú v kruhu.

Otázka: Výborne, chlapci, prestaňte, lapajte po dychu, ako môžete ukázať raketu! A teraz si sadneme späť na stoličky.

Pokračovanie hodiny

Otázka: Hviezdička a naše deti o vás vedia riekanky, ak chcete, povieme vám to. (Deti sa striedajú pri recitovaní poézie.)

Otázka: Výborne, chlapci, a máme veľkú raketu (nakreslený raketový model, dajme tam našu hviezdu a pošlite ju domov, (učiteľ schová hviezdu za raketu, napodobňuje let rakety, asistent raketu zdvihne) a vytiahne to zo skupiny)

Učiteľka a deti sa lúčia s hviezdou. Učiteľ upevňuje vedomosti získané kladením otázok deťom


Projekt Kozmonautický deň, 2. juniorská skupina


Problém: deti nepoznajú sviatok - Deň kozmonautiky, o prvom lete Jurija Aleksejeviča Gagarina do vesmíru. Na vyriešenie tohto problému vznikol tento projekt.
Odôvodnenie problému:
1. Rodičia nevenujú dostatočnú pozornosť ruským sviatkom, konkrétne Dňu kozmonautiky.
2. Deti nemajú žiadne vedomosti o vesmíre, o prvom človeku, ktorý vyletel do vesmíru, o existencii dovolenky v Rusku - dňa kozmonautiky.
Typ projektu: kognitívne a tvorivé.
Typ projektu: krátky.
Účastníci projektu: deti 2. juniorskej skupiny „Hviezdy“, učitelia, rodičia.
Cieľ: Oboznámiť deti s ruským sviatkom - Kozmonautický deň, s vesmírom, s prvým kozmonautom Jurijom Gagarinom
Úlohy:
1. Učiť deti o ruskom sviatku - Dni kozmonautiky, o vesmíre, o prvom kozmonautovi Jurijovi Gagarinovi. Vzbudiť záujem o prezeranie ilustrácií o vesmíre. Vyučovacia činnosť, kolektivizmus.
2. Aktivujte sluchové a vizuálne analyzátory, rozvíjajte u detí reč, predstavivosť a myslenie. Rozvíjajte schopnosť vzájomnej interakcie, povzbudzujte deti k spolupráci.
3. Pestovať úctu k ľuďom pracujúcim vo vesmíre, disciplínu, zvedavosť. Vštepujte svojej krajine lásku a hrdosť. Vychovávať deti k tomu, aby počúvali dospelých.
4. Aktivujte slovník: planéta, vesmír, súhvezdie, raketa, skafandr, mesiac, vesmír, astronaut.
Očakávané výsledky:
1. Záujem detí o tému vesmír, prejav ich poznávacej činnosti.
2. Deti samy prejavujú iniciatívu: pozerajú ilustrácie, zúčastňujú sa rozhovorov, kladú otázky; stavajú zo stavebného materiálu, návrhára, rakiet podľa svojej fantázie, vo svojej práci ukazujú kreativitu a detail.
3. S radosťou kreslia, vyrezávajú, hrajú.
4.Účasť na spoločných aktivitách rodičov, oslava Dňa kozmonautiky.
Produkt projektovej činnosti: Registrácia skupiny a recepcia; výstava detských diel „Cestovanie vesmírom“; priečinok pre rodičov "" Prázdniny 12. apríla - Deň letectva a kozmonautiky Jurij Alekseevič Gagarin - Prvý človek vo vesmíre. Dejiny kozmonautiky “, výstava diel detí, vyrobená spolu s rodičmi„ This Amazing Space “.
Realizácia projektu:
1. Práca s rodičmi:
- konzultácia „Uvádzanie dieťaťa do vesmíru“;
- priečinok - sťahovanie „Prázdniny 12. apríla - Deň letectva a kozmonautiky
Jurij Alekseevič Gagarin - prvý človek vo vesmíre. Dejiny kozmonautiky “;
- rozhovor „Aké formy práce možno použiť pri oboznamovaní detí s priestorom, sviatok„ Deň kozmonautiky “, prvý kozmonaut“;
- ručné práce a kresby vyrobené spolu s deťmi „Tento úžasný priestor“.
2. Práca s deťmi (pozri prílohy):
1. posúdenie materiálu na tému „Vesmír“;
2. Konverzácia „Čo je nebo?“;
3. Aplikácia s výkresovými prvkami „Vesmírne cestovanie“;
4. Čítanie básní, skladanie hádaniek na tému „Vesmír“;
5. Rozloženie z počítania palíc (prekrytím) rakety, hviezdičky, lietadla, slnka (alebo rozloženie z geometrických tvarov);
6. Hry v prírode: „Slnko a dážď“, „Slnečné lúče“;
7. Prstová gymnastika „Mraky“, „Slnko svieti“;
8. hra na hrdinov „Let do vesmíru“;
9. Dýchacia gymnastika "Breeze";
10. Telesná výchova "Raketa";
11. Prezeranie karikatúr „Belka a Strelka“, „Luntik“, „Dunno na Mesiaci“.
12. Počúvanie piesní „Vymaľujme všetky planéty“ (Barbariki), „Mraky sú kone s bielymi krídlami“.
Výsledok práce:
1. Výstava diel „Tento úžasný priestor“
2. Tímová práca s deťmi „Cestovanie vesmírom“

Aplikácie

Aplikácia s kresliacimi prvkami "Vesmírne cestovanie"

Úlohy. Vzbudiť záujem o vytvorenie kolektívnej skladby „Vesmírne cestovanie“. Naučte deti skladať obrázok rakety z hotových tvarov (štvorec, trojuholník, kruhy rôznych veľkostí). Upevniť si zručnosť prilepovania hotových formulárov. Cvičenie pri kreslení špongiou a dlaňami. Vytvoriť podmienky pre nezávislý výber materiálov a prostriedkov umeleckého prejavu. Rozvíjajte zmysel pre formu a kompozíciu. Podporujte zvedavosť, dôveru.
Prípravné práce:
Rozhovor o vesmíre (pohľadnice, fotografie, didaktické pomôcky). Hry v prírode „Slnko a dážď“. Rozloženie rakety z rôznych predmetov (ceruzky, počítacie palice, šnúrky). Prstová gymnastika "Kozmonaut".
Na tmavej oblohe svietia hviezdy
(Prsty sa zaťať a uvoľniť)
Astronaut letí v rakete.
(Dlane zatvorené nad hlavou)
Denné a nočné muchy
A pozerá sa dole na zem.
Vidí polia zhora,
(Pripojte prsty)
Hory, rieky a moria.
(Ruky roztiahnuté)
Vidí celú zemeguľu zeme,
Pozemská sféra je náš domov.
(Dlane nad hlavou „strecha“).
Materiály, nástroje, vybavenie.
List modrého (sivého, fialového) papiera, papierové formy - štvorce, trojuholníky, kruhy, lepidlo, špongia, kvaš, látkové obrúsky, voda v miske na opláchnutie rúk. Materiál na prezeranie.
Obsah lekcie.
Učiteľ prečíta deťom báseň „Raketa“:
Pilot vo vesmírnej rakete
Pozeral som sa na Zem zhora.
Stále nikto, nikto na svete
Takú krásu som nevidel.
Učiteľ zloží obraz rakety na flannelegrafe alebo na magnetickej tabuli z geometrické tvary(telo - štvorce, nos-trojuholník atď.). Upozorňuje deti na podrobnosti pripravené na prácu. Deti tvoria prihlášky.
Dynamická pauza „Rocket“
A teraz sme s vami, deťmi,
(Postav sa im na prsty, zdvihni sa)
Odlietame na rakete.
(Hore a natiahnite sa čo najvyššie)
Postavte sa na prsty
A potom ruky dole.
(Hladko sklopte ruky nadol).
Jeden dva tri! Strečing.
(Natiahnutie).
Tu letí raketa!
(Bežia na mieste ľahkým behom).
Potom sa podľa ľubovôle pridávajú kométy, slnko - s palmami, planétami a inými lietajúcimi objektmi vo vesmíre - s špongiou.
Po hodine.
Výzdoba výstavy „Vesmírne cestovanie“. Čítanie básne:
G. Sapgir

Kométa sa rúti medzi hviezdami.
- Počúvajte, súhvezdia,
Najnovšie správy,
Úžasné správy
Nebeská správa!
Jazda divokými rýchlosťami
Bol som na návšteve Slnka.
V diaľke som uvidel Zem
A nové satelity Zeme.
Bol som unesený zo Zeme
Lode leteli za mnou!

Konverzácia „Čo je obloha?“

Úlohy. Oživiť v pamäti detí holistický obraz oblohy, javov na oblohe, aktivovať emocionálnu sféru detí a tým ich prinútiť k účasti na konverzácii. Aktivácia všetkých duševných procesov pýtaním sa detí. Obohatenie slovnej zásoby.
Priebeh konverzácie:
Pedagóg:
Deti, každý deň chodíme von a pozeráme sa na ... (odpovede detí). Zdvihneme hlavy hore a zistíme, či je dnes zamračené alebo jasno, zamračené alebo daždivo. Čo je obloha? (odpovede detí). Teraz si vypočujte báseň:
Čierna, šarlátová, modrá, červená
Obloha je rozmanitá.
Ráno ako večer je zvýraznené červenou farbou,
Čierna v noci, keď sviečky zhasnú
Svietidlá, lampáše a lampióny,
Vidíte hviezdy s mesiacom. Pozri.
Ráno. A slnko vysiela lúče
Naša obloha opäť zmodrie.
Pedagóg:
Obloha je obrovský priestor nad zemou. Niekedy je vyjadrená - modrá kupola oblohy. Obloha je celý priestor, ktorý vidíme nad našou hlavou. Povedz mi, chlapci, aká je obloha? (odpovede detí).
Pedagóg:
Cez deň je svetlo, modrá alebo modrá. Za jasných dní svieti na oblohe slnko. V noci obloha stmavne, stane sa čiernou, zdobia ju hviezdy a mesiac. Mraky plávajú po oblohe dňom i nocou, niekedy je však obloha jasná, jasná, bezoblačná. Mraky sú hromadením drobných kvapôčok vody alebo drobných kúskov ľadu (v chladnom období vodná para zhustla v atmosfére). Vodná para je vždy vo vzduchu. (V priebehu rozhovoru učiteľka vysvetlí, schváli odpovede detí, zhrnie ich, nezabudnite ukázať vizuálny materiál - aká je obloha: jasná, pochmúrna, čierna, hviezdna, slnečná, zamračená, čo sa deje v obloha: dúha, dážď, búrka, blesk, mraky atď. Konverzácia by mala byť emotívna, živá, zvyšovať aktivitu detí. Počas konverzácie učiteľ niekedy komunikuje nové informácie, aby objasnil alebo prehĺbil vedomosti detí o predmetné javy a javy (Prečo je obloha čierna, pochmúrna? Čo sú mraky na oblohe?) Použitými metódami práce so slovnou zásobou sú vysvetlenie učiteľa o význame jednotlivých slov, opakovanie slova v refréne spolu s učiteľ). Konverzáciu môžete ukončiť prečítaním básne alebo vytvorením hádanky:
Nič nie je nad nebom
Kráčajú tam mraky.
Obloha dýcha vánkom,
Hviezdy na oblohe zďaleka
Ako trblietky s korálkami
Zdobenie neba
A ráno zmiznú
Rozplynie sa ako sen
Na oblohe voľne fúkajú vtáky
Krídla sú dané iba im,
Ľudia však niekedy snívajú:
Letia nad zemou.
Napravo je obloha, vľavo obloha
No, a vy letíte, vy letíte:
Tolley je pravda a strešné plsti sú fikcia,
Nedá sa to hneď povedať!
Ako nezábudkové kvety -
Jemná modrá.
Niekedy, ako chrpy,
A niekedy, ako more!
Ale sú dni, kedy
Nahnevaný a temný
Potom zmení farbu -
Zamračene sa zmení na čiernu.
V noci - v jasných hviezdach,
Popoludní - so žiarivým slnkom!
S mrakmi, farbou snehu ...
Čo to je? No toto ... (Obloha.)

Čítanie básní na tému „Vesmír“, tvorba hádaniek

Zem
Existuje jedna záhradná planéta
Tento priestor je chladný.
Len tu lesy vydávajú hluk
Lepiace sa vtáky priechodu,
Iba na jej jednom kvete
Konvalinky v zelenej tráve,
A vážky sú práve tu
Prekvapene pozerajú do rieky ...
Starajte sa o svoju planétu -
Koniec koncov, neexistuje žiadny iný, podobný!
Jakov Akim
xxx
slnečná sústava
Najprv stretáva slnečné búrky
Nepolapiteľný malý Ortuť.
Druhý, za ním, letí Venušou
S ťažkou, hustou atmosférou.
A tretí, kolotoč sa točí,
Naša pozemská kolíska.
Po štvrté - Mars, planéta je hrdzavá,
Červená - oranžová najviac.
A potom sa rútia, ako roj včiel,
Asteroidy na ich obežnej dráhe.
Po piate - Jupiter, veľmi veľký
Je to dobre viditeľné na hviezdnej oblohe.
Šiesta - Saturn, v elegantných prstencoch,
Očarujúce dievča, pod lúčmi slnka.
Siedme - Urán, ľahni si ako lenivý človek,
Napokon, jeho dlhá cesta je ťažká.
Ôsmy - Neptún, štvrtý plynový gigant
V krásnej modrej košeli dandy.
Pluto, Charon, deviataci v systéme,
V tme a mimo čas
xxx
Svieť na nás, slnko, svieti ...
Jakov Akim

Je ľahké s vami žiť!
A dokonca aj pieseň na ceste
Spieva sa sama.
Od nás za mrakmi-mrakmi
Nechoď, nie!
A les a pole a rieka
Teplo a slnko sú vítané.
- Svieť na nás, slnko, svieti,
Nechoďte za mraky!
Na ostrom slnku ježkov
Tŕne rastú rýchlejšie.
-Fáma je márna
Že nás slnko znepokojuje.
Žaba občas - kva-kva,
Aj on sa rád zahreje!
- Svieť na nás, slnko, svieti,
Prebudenie skoro ráno.
Pokiaľ tu budete, neodletíme
Na juh, do zahraničia.
xxx
Cestujte na Mesiaci
Gianni Rodari
-Pri mesačnom mori
Špeciálne tajomstvo -
Na more to nevyzerá.
Vody v tomto mori
Nie trochu, nie
A nenájdu sa ani ryby.
Do jeho vĺn
Nemožné sa potápať
Nedá sa v tom fušovať
Nemôžete sa utopiť.
Plávaj v tom mori
Výhodné iba pre tých
Ktorí plávajú
Stále to vôbec nedokážem!
xxx
YURI GAGARIN
Raz som sa otca spýtal:
„Kto je Jurij Gagarin?
Je pravdepodobne veľmi dôležitý,
A veľa o ňom neviem ... “
A otec mi potom odpovedal:
„Som rád, že si sa ma na to pýtal,
Je to odvážny a odvážny pilot,
Glorifikoval krajinu celému svetu.
Gagarin bol prvý na svete,
Kto kedysi letel do vesmíru.
Chlapcom na našej planéte
Dal mi sen stať sa astronautmi. ““
Teraz som hrdý na to, že to viem
Kto bol Jurij Gagarin.
Spýtaj sa ma, hrdo ti odpoviem:
Je prvým astronautom, ktorý dosiahol hviezdy
Chcem sa stať astronautom,
Gagarin je pre mňa príkladom.
Vyletel najskôr do vesmíru
Potom v ZSSR.
Celý svet počúval vzrušenie -
Nie je to zázrak pre všetkých?! -
Najprv vyletel do vesmíru
Sovietsky človek!
Odvtedy prešlo veľa rokov.
Zvykli sme si na skutočnosť
Stalo sa tam čo navštíviť
Nie sám.
Deň kozmonautiky je tu.
Aj to chcem-
Potrebujem len vyrásť-
A poletím do vesmíru !!!
Autor - Tatiana Shapiro
xxx
Skvelý deň! Nebo padlo
U muža je zdvihnutá opona.
Každý sa pozerá do diaľky a zakrýva si oči rukou -
Cesta do vesmíru je pre ľudstvo otvorená dnes.
"Vostok" vzlietol, odišiel z Bajkonuru,
„Poďme! ..“ v srdciach ľudí zamrzlo,
Keď mávol rukou s úsmevom,
Keď bola loď unesená ku hviezdam.
Let aprílovej oblohy sa rozsvietil,
Pomlčka Zeme do vesmíru.
Gagarin bol prvý, ktorý to dosiahol
Približujeme to, o čom sme iba snívali.
Skvelý deň! Nezabudne sa na neho
Iba prvý krok do hlbín vesmíru.
A výkon Otcov sa nezmenší
A nezníži to dočasný plameň.
xxx
Krásne hviezdne podnebie
Svet planét je nádherný.
Ale poviem ti vážne:
Nie je žiadna krajina krajšia!
Nechajte Mliečnu cestu rozotrieť
Prachové diamanty
Ale verí, čaká, dúfa
Milovaná Zem,
Nechajte vzdialenú galaxiu
A vábi a volá
Ale na sviatok kozmonautiky
Okolo kvitne jar
A srdce je také sebavedomé
Zaklope vás späť:
Osvedčené, testované -
Nie je žiadna krajina krajšia!
xxx
G. Sapgir
Roztiahnutie ohnivého chvosta
Kométa sa rúti medzi hviezdami.
- Počúvajte, súhvezdia,
Najnovšie správy,
Úžasné správy
Nebeská správa!
Jazda divokými rýchlosťami
Bol som na návšteve Slnka.
V diaľke som uvidel Zem
A nové satelity Zeme.
Bol som unesený zo Zeme
Lode leteli za mnou!
xxx
Rimma Aldonina
Hviezdy

Čo sú hviezdy?
Ak sa vás spýtajú -
Odpovedajte odvážne:
Horúci plyn.
A tiež pridať,
Čo navyše vždy
Nukleárny reaktor -
Každá hviezda!
***
G. Sapgir
Kométa

Aký nádherný zázrak!
Takmer polovica sveta
Tajomný, veľmi krásny
Nad Zemou sa vznáša kométa.
A chcem si myslieť:
- Kde
Zjavil sa nám jasný zázrak?
A chce sa mi plakať kedy
Odletí bez stopy.
A hovorí sa nám:
- Je to ľad!
A jej chvost je prach a voda!
To nevadí, prichádza k nám Zázrak,
Zázrak je vždy krásny!
Záujem o vesmír sa prebúdza už v ranom veku. Môžete začať deti zavádzať do vesmíru pomocou hádaniek. Všetky deti ich milujú, pretože vďaka detským hádankám je vnímanie sveta jasnejšie. Nejde len o intelektuálne cvičenia zamerané na rozvoj myslenia u detí, jedná sa o jeden z druhov ústneho ľudového umenia, kde sa najvýraznejšie znaky objektov alebo javov prejavujú v komickej, zjednodušenej podobe, oboznamujúcej deti so svetom zvierat a rastlín. .
K dispozícii je špeciálne potrubie
Je v ňom viditeľný vesmír,
Vidieť hviezdy Kaleidoskop
Astronómovia v ... (ďalekohľad)
Existuje špeciálna kozmická loď,
Každému vysiela signály na Zem.
Ako osamelý záhadný cestovateľ
Na obežnej dráhe letí umelý ... (satelit)
Žiadny začiatok, žiadny koniec
Žiadna zadná časť hlavy, žiadna tvár.
Každý vie: mladí aj starí,
Že je to obrovská guľa.
(Zem)
Kto sa prezlieka štyrikrát do roka? (Zem)
Žltý tanier visí na oblohe.
Žltý tanier dodáva každému teplo.
(Slnko)
Von dverami, oknom
Nebude klopať,
A bude stúpať
A zobudí všetkých.
(Slnko)
U babičky v kolibe
Závesná chlebová kôrka.
Psy štekajú, nemôžu to dostať.
(Mesiac)
V tme bliká obrovský chvost,
Jazdí medzi jasnými hviezdami v prázdnote
Nie je to hviezda, ani planéta
Záhada vesmíru - ... (kométa)
V noci osvetľuje cestu
Udržuje hviezdy hore.
Nechajte všetkých spať, ona nemá čas na spánok,
Na oblohe nám svieti ... (Mesiac)

Rozloženie z počítacích tyčiniek

Hry vonku

„Slnko a dážď“
1. Účel: Rozvíjať schopnosť detí behať rozptýlene bez toho, aby do seba narazili, rýchlo reagovať na signál.
Priebeh hry: Deti sedia na vysokých stoličkách. Keď učiteľ povie slnko - všetci chodia, hrajú sa, prší - rýchlo utekajú na svoje miesta.
Dážď, dážď, viac zábavy-
Kvapkajte, neľutujte ani kvapku,
Len nás nenechajte zmoknúť
Márne neklopte na okno!
2. Účel: Rozvíjať vnímanie kontrastných nálad v hudbe, učiť rozlišovať obraznú podstatu hudby, hádať počasie.
Priebeh hry: Učiteľ zapne hudbu a v súlade s ňou ukáže obrázky na flanegrafe (slnko a dážď), sprevádzajúce predstavenie príbehom: „Slnko pozeralo von na čistinu, deti vyšiel na prechádzku. (Znie hudobný obraz „slnko“.) Zrazu sa objavil mrak, kvapky dažďa kvapkali a deti sa bežali schovať. (Znie hudobný obraz „dážď“.) Môžete použiť veľký dáždnik.
"Slnečné lúče"
Cieľ: Naučiť sa vykonávať rôzne pohyby, rozvíjať vizuálne vnemy, vytvárať si predstavy o svetle a tme.
Materiál: zrkadlo.
Priebeh hry: Po výbere okamihu, keď sa slnko pozerá cez okno, zachyťte pomocou zrkadla lúč a upriamte pozornosť detí na to, ako slnečný lúč skáče na stenu, strop, stoličky ... Ponuka dotknúť sa svetelného bodu - zachytiť slnečný lúč.
Slnečné zajačiky
Cval na stene
Slnečné zajačiky
Ticho cválajú.
Jasný lúč slnka
Zajčikov ho nechal ísť.
Dievčatá a chlapci
Ray sa zobudil.

Prstová gymnastika

"Slnko svieti"
Cieľ: Rozvíjať korelačné pohyby rúk, jemnú motoriku prstov, naučiť sa odopínať a zapínať špendlíky.
Materiály: Kruh žltej farby (obojstranný), vyrobený z hrubého kartónu s priemerom 15 cm, štipce na bielizeň.
Priebeh hry. Začnite hru príbehom: „Pozerajte sa z okna: vidíte, ako jasne svieti slnko. Vytvorme rovnaké slnko. Tento kruh (predstavenia) premeníme na slnko. Urobíme mu lúče. ““ Ukážte deťom, ako pripevniť vatové tyčinky na hrany kruhu. Dávajte pozor na deti, ktoré musíte súčasne zatlačiť na konce štipca na prádlo dvoma prstami. Potom vyzvite deti, aby „vystrelili“ lúče. („Teraz slnko jasne nesvieti“).
„Mraky“
Tkali sme prsty
A vytiahol rukoväte.
No, teraz sme zo Zeme
Odtláčame mraky.
(Cviky sa vykonávajú v stoji. Deti si prekladajú prsty, natiahnu ruky dlaňami dopredu a potom ich zdvihnú hore a natiahnu sa čo najvyššie).

Dej - hra na hrdinov
„Vesmírny let“

Účel: Poskytnúť deťom vedomosti o práci astronautov, o vesmírnych letoch; pestovať zvedavosť, túžbu byť ako astronauti; aktivácia slovníka. Formovanie schopnosti vykonávať s pomocou dospelého niekoľko herných akcií, spojených dejovým obrysom.
Materiál hry: stavebný materiál, hračky, atribúty hry, ilustrácie.
Priebeh hry: Aby sme rozvinuli záujem o hranie s deťmi, pozrieme sa na ilustrácie „Kozmonauti“, v encyklopédiách, knihách, porozprávame sa s nimi o vesmírnych profesiách, o vlastnostiach, ktoré by astronaut mal mať. S deťmi diskutujeme o vlastnostiach ľudí - astronautov. Veliteľ kozmickej lode je pokojný a sebavedomý, informuje Zem o výsledkoch pozorovaní vo vesmíre; dispečer prijíma informácie z vesmíru a prenáša ich do kozmickej lode. „Let do vesmíru“ môže zahŕňať nasledujúce body: výcvik kozmonautov, lekárske vyšetrenie, nastupovanie do rakety, vypúšťanie kozmickej lode, práca vo vesmíre, správy z kozmickej lode, riadenie letu zo Zeme, pristátie, stretnutie na Zemi, zdravotná prehliadka, odpočinok astronautov po lete, doručenie správy o absolvovaní a ukončení vesmírneho letu.
Potom vyzvite deti, aby si postavili raketu zo stavebného materiálu.
Pri konštrukcii rakety zvýrazňuje jej časti, nos, prielezy, priehradky,
svetlíky, ovládací panel atď. Vychovávateľ najskôr prevezme úlohu astronauta, potom navrhne deťom (veliteľ lode, kozmonaut). Podporujte túžby detí po samostatnom výbere hračiek a atribútov na hranie, pri používaní náhradných predmetov.

Dýchacia gymnastika "Breeze":

školenie zručnosti správneho nazálneho dýchania; tvorba hlbokého výdychu. (Učiteľ ukáže správne prevedenie cviku: nadýchli sa nosom, zložili pery hadičkou a dlho fúkali ako vánok. Pri nádychu dbajte na to, aby boli ústa zatvorené. Opakujte 4 - 5-krát) .

Telesná výchova "Raketa"

Jeden alebo dva, je tu raketa.
(dieťa zdvihne ruky hore)
Tri alebo štyri, čoskoro vzlietni.
(roztiahne ruky do strán)
Letieť na slnko
(kruh s rukami)
Astronauti potrebujú rok.
(vezme mu líca rukami, pokrúti hlavou)
Ale drahá, nebojíme sa
(ruky do strán, telo sa ohýba doprava a doľava)
Každý z nás je koniec koncov športovec
(ohýba lakte)
Lietanie nad zemou
(roztiahne ruky do strán)
Pozdravme ju.
(ruky hore a mávne rukou)

Konzultácia „Uvádzanie dieťaťa do vesmíru“.

Vesmír je obrovský priestor bez konca a okrajov, ktorý obklopuje našu planétu. V tomto priestore sa pohybujú hviezdy, okolo nich sa točia planéty, lietajú kométy a meteory.
Zem je planéta, na ktorej žijeme. Z vesmíru to vyzerá ako nádherná modrá guľa (zvážte glóbus s deťmi alebo ilustrácie znázorňujúce planéty). Väčšinu Zeme pokrýva modrá voda obrovských oceánov. Biele škvrny sú mraky, sneh a ľad. Suchá zem je rozsiahle oblasti zeleno-hnedej farby, priestory pokryté kameňom a pôdou.
Zem je jediná obývateľná planéta, o ktorej vieme. Ľudia, rastliny a zvieratá môžu žiť na Zemi, pretože nie je ani príliš horúca, ani príliš studená. Na Zemi je voda na pitie a vzduch na dýchanie. Sú nevyhnutné pre všetky živé organizmy.
Planéta Zem je spolu s ďalšími planétami, kometami, asteroidmi, meteorickými látkami súčasťou slnečnej sústavy, ktorá je zase súčasťou obrovskej hviezdnej sústavy - Galaxie. Slnečnú sústavu tvorí deväť veľkých planét so satelitmi a jedinou hviezdou - Slnkom, okolo ktorých sa točia všetky telesá sústavy.
„Prečo sa mesiac zmení na mesiac?“
Pohľad na Mesiac sa mení každý deň. Spočiatku to vyzerá ako úzky kosák, potom sa premastí a po niekoľkých dňoch sa zaguľatí. Po niekoľkých ďalších dňoch sa Mesiac v splne postupne zmenšuje a zmenší a opäť sa stane kosáčikom. Polmesiac sa často označuje ako mesiac. Ak je polmesiac otočený doľava, ako písmeno „C“, potom sa hovorí, že mesiac „starne“ a čoskoro úplne zmizne. Táto fáza mesiaca sa nazýva „nový mesiac“. Potom sa Mesiac z úzkeho polmesiaca otočeného doprava postupne otočil späť do úplného. Predtým, ako sa naplní, „rastie“. Ak chcete vysvetliť, že Mesiac je taký odlišný a postupne sa mení od sotva znateľného „polmesiaca“ po okrúhlu žiarivú krásu, môžete sa obrátiť k modelu s glóbusom. Aby ste to dosiahli, potrebujete zemeguľu, nejaký druh zdroja svetla, napríklad sviečku a malú guľu - „Mesiac“. Ukážte deťom, ako sa Mesiac krúti okolo Zeme a čo sa deje s osvetlením, ako ovplyvňuje vzhľad Mesiaca. Pri otáčaní okolo Zeme sa k nej Mesiac otáča buď s úplne osvetlenou plochou, niekedy čiastočne osvetlenou, potom tmavou. Preto sa vzhľad mesiaca počas mesiaca neustále mení (prezeranie ilustrácií s obrázkom mesiaca, mesiaca).
Satelit blízko planéty,
Svieti odrazeným svetlom.
Teraz ako mesiac, potom dokola,
Málo nám dodáva teplo.
Stiahne za sebou vodu
V oceánoch z neba
A tak aj voda
Pohybuje sa tam a späť
Existujú príliv a odliv.
A je tiež krásna
Ak je všetko osvetlené -
Na oblohe je spln mesiaca.
„Planéty a hviezdy“.
Naša Zem je obrovská guľa. Všetko, čo obklopuje našu Zem, vrátane samotnej planéty, sa nazýva Vesmír alebo vesmír. Vesmír je veľmi veľký a bez ohľadu na to, koľko letíme v rakete, nikdy sa nedostaneme na jeho okraj. Okrem našej Zeme existujú aj ďalšie planéty: Mars, Venuša, Jupiter, Saturn, Urán, Merkúr, Neptún, Pluto. Okrem planét existujú aj hviezdy.
Hviezdy sú obrovské, žiariace ohnivé gule. Slnko je tiež hviezda, je to rozpálená guľa plynu, zdroj svetla, tepla a života v slnečnej sústave. Nachádza sa blízko Zeme, takže vidíme jej svetlo a cítime jej teplo. Existujú hviezdy mnohokrát väčšie a horúcejšie ako Slnko, ale svietia tak ďaleko od Zeme, že sa nám zdajú byť iba malými bodkami na nočnej oblohe. Aby dieťa tento jav pochopilo, môžete porovnávať svetlo baterky počas dňa a večer v tme. Cez deň je pri jasnom svetle lúč baterky takmer neviditeľný, večer však jasne svieti. Svetlo hviezd je podobné svetlu lucerny: cez deň je zatienené Slnkom (pozorovanie slnka a hviezd na ulici pri chôdzi s dieťaťom). Preto môžu byť hviezdy viditeľné iba v noci. Spievajte s dieťaťom pieseň „Slnko“:
Takto vychádza slnko
Vyššie, vyššie, vyššie!
(Deti pomaly zdvíhajú spustené ruky a stoja na prstoch na nohách.)
Do noci zapadne slnko -
Dole, dole, dole.
(Deti pomaly sklopia ruky.)
Dobre dobre
Slnko sa smeje.
A pod slnkom všetci
Spev veselo.
(Deti tancujú voľne.)
Hru „Sun Bunnies“ môžete hrať pomocou zrkadla. A tiež v hre vonku s prvkami prstovej gymnastiky „Slnko a dážď“:
Slnko na oblohe
Zábava žiari.
Svieti veselo
Zahreje deti.
(Deti zdvihnú ruky a mávajú otvorenými dlaňami zo strany na stranu.)
Malý dážď
Mokré stopy.
Uzáver, odkvapkávač.
(Deti si klepnú prstami na dlane.)
Mokré stopy.
(Ľahko si podaj ruku.)
Dážď, nestrašte nás
(Vyhrážajú sa prstom.)
Pršíš, dobehni nás!
(Bežia rozptýlene.)
Pokiaľ teda hovoríme o rozvoji kognitívnej činnosti detí, konkrétne na tému „Vesmír“, L.S. Vygotskij poznamenal, že pri nedostatku vedomostí otázky nevznikajú. V dôsledku toho odrážajú otázky položené deťmi ich úroveň vedomia v konkrétnej oblasti poznania a umožňujú identifikovať zónu blízkeho vývoja.

Projekt: „Nekonečný priestor“.

Relevantnosť témy:

deti nepoznajú sviatok - Deň kozmonautiky, o prvom lete Jurija Aleksejeviča Gagarina do vesmíru. Na vyriešenie tohto problému vznikol tento projekt. Odôvodnenie problému: 1. Rodičia nevenujú dostatočnú pozornosť ruským sviatkom, konkrétne Dňu kozmonautiky. 2. Deti nemajú žiadne vedomosti o vesmíre, o prvom človeku, ktorý vyletel do vesmíru, o existencii dovolenky v Rusku - dňa kozmonautiky.

Typ projektu: skupina, tvorivá, výučba, výskum, hra.

Trvanie projektu: 7 dní. Krátkodobé (4. 7. 2016 - 4. 12. 2016)

Vzdelávacie aktivity: poznanie, umelecká tvorba, čítanie beletrie.

Účastníci projektu: deti druhej mladšej skupiny (vo veku 3 - 4 rokov), vychovávatelia skupiny, rodičia a ďalší rodinní príslušníci žiakov.

Cieľ projektu: oboznámiť deti s ruským sviatkom - Kozmonautický deň, s vesmírom, s prvým kozmonautom Jurijom Gagarinom

Úlohy pre deti:

Vzdelanie:

1. poskytnúť predstavu o vesmíre a o prvom kozmonautovi Gagarinovi;

3. učiť kultúru komunikácie detí;

4. zlepšiť schopnosť vykonávať pohyb tak, ako to preukázal učiteľ.

Vývoj:

1. rozvíjať estetické vnímanie, predstavivosť, umelecký vkus;

2. rozvíjať tvorivosť v procese integrácie rôznych aktivít, predstavivosti;

3. rozvíjať pozornosť, pamäť, zrakovo aktívne myslenie;

4. rozvíjať kognitívnu činnosť detí;

5. rozvíjať selektívnu pohyblivosť ruky;

6. aktivujte slovník: planéta, vesmír, súhvezdie, raketa, skafander, mesiac, vesmír. kozmonaut;

Vzdelanie:

1. pestovať lásku k povolaniu kozmonautiky;

2. vzdelávať pozitívne osobnostné vlastnosti dieťaťa; aktivita, presnosť;

3. pestovať vzájomnú pomoc, dobroprajný vzťah k sebe navzájom;

4. podporovať hrdosť na toto povolanie, lásku k povolaniu astronauta, k svojej vlasti;

5. zlepšiť pracovné zručnosti.

Úlohy pre učiteľa: rozvíjať sociálne a profesionálne schopnosti a osobný potenciál.

Rodičovské úlohy: Podpora dieťaťa v tvorivosti

Očakávaný výsledok: v procese interakcie učiteľ - deti - rodičia pri realizácii projektu:

deti:

  1. osvojiť si vedomosti o vesmíre, astronauti, o túto tému bude záujem;
  2. prejavovať úctu k ručne vyrábaným remeslám
  3. rozvíjať estetické vnímanie, tvorivosť, umelecký vkus;
  4. prejaví sa záujem o vesmírne remeslá;
  5. prejaviť vlastnú iniciatívu: pozrieť si ilustrácie; zúčastňovať sa rozhovorov, klásť otázky; navrhnúť zo stavebného materiálu, dizajnéra, rakety podľa vašich predstáv.

rodičia:

1. obohatenie rodičovských skúseností s prijímaním interakcie a spolupráce s dieťaťom v rodine;

2. o aktivity detí bude záujem rodičov.

Produkty projektu:

  1. Výzdoba sály a recepcie
  2. Výstava informačného stánku na tému „Vesmír“
  3. Výstava diel detí predvedených v rámci projektu „Nekonečný priestor“
  4. Vytvorenie zbierky básní na tému „Vesmír“
  5. Prezentácia projektu vo forme hernej zábavy „Vesmírne cestovanie“

1. Prípravná fáza:

a.) Vymedzenie témy, cieľov, zámerov, obsahu projektu, prognózovania výsledku, foriem vyjadrenia výsledkov projektových aktivít učiteľa.

b.) Diskusia s rodičmi projektu, zisťovanie možností, prostriedkov potrebných na realizáciu projektu, stanovenie obsahu aktivít všetkých účastníkov projektu.

c) Vyberte metodickú a beletristickú literatúru na túto tému.

d) Pripravte si materiály na hra na hrdinov„Vesmírny výlet“.

2. Hlavná etapa projektu:

Rozdeľuje rolu.

Plánuje a organizuje aktivity.

Rozhovory vo forme dialógu s deťmi vo vesmíre, o prvom kozmonautovi Yu.A. Gagarin.

Vzbudzuje záujem o tému matiné.

Zapája rodičov do informačných aktivít

Výroba remesiel.

Účasť na rôznych vzdelávacích obdobiach.

Zapamätanie si poézie.

Výber informácií o vesmíre.

Účasť na akciách materskej školy.

Realizácia projektu do odlišné typyčinnosti.

1. Konverzácia „Čo je nebo?“

2. Konverzácia „Deti o vesmíre“

3. Konštrukcia „rakety“

4. Aplikácia „Let do vesmíru“

5. Modelovanie „Vypustime rakety do vesmíru“

Aplikácia "Endless Space"

7. Záverečné športy - herné podujatie „Vesmírne cestovanie“

8. Čítanie básní na tému „Vesmír“, tvorba hádaniek

9. Prezeranie karikatúr „Belka a Strelka“, „Luntik“, „Dunno na Mesiaci“

Vzdelávací projekt

„Vesmír“

mestská rozpočtová predškolská vzdelávacia inštitúcia

škôlka číslo 3 „Breza“

dedina Peškovo 20__

Typ projektu: kognitívne a tvorivé

Obdobie implementácie : krátkodobé (06.04 .__- 12.04 .__)

Účastníci projektu:deti rôznych vekových skupín raného veku, pedagógovia, rodičia.

Relevantnosť projektu: Záujem o vesmír sa v človeku prebúdza veľmi skoro, doslova od prvých krokov. Záhady vesmíru vždy vzrušujú predstavivosť, od raného detstva až po vysoký vek. Slnko, mesiac, hviezdy sú tak blízko a zároveň tak ďaleko. V tejto súvislosti sme vyvinuli tento projekt pre mladších študentov.

Štruktúra projektu

Cieľ: Formovanie elementárnych myšlienok o vesmíre, prispievajúcich k kognitívnym a tvorivým schopnostiam účastníkov projektu.

Úlohy:

1. Aktivujte slovník: vesmír, hviezda, raketa, mesiac, astronaut.

2. Aktivujte sluchové a vizuálne analyzátory, rozvíjajte u detí reč, predstavivosť a myslenie.

3. Vzbudiť záujem o prezeranie ilustrácií vesmíru.

4. Rozvíjať zručnosti vzájomnej interakcie a povzbudzovať deti k spolupráci.

Prioritné oblasti: Kognitívny vývoj, umelecký a estetický vývoj.

Integrácia s TOE:

Vývoj reči;

Telesný vývoj;

Sociálny a komunikačný rozvoj.

Hlavné formy práce na projekte:

  • Rozhovory
  • Zobraziť prezentáciu
  • Didaktické hry
  • Individuálna práca
  • Spolupráca s účastníkmi vzdelávacieho procesu

Predpovedané výsledky:

  • Vytvorené základné predstavy o vesmíre
  • Aktivácia slovnej zásoby
  • Pokračujte v upevňovaní schopností vzájomnej interakcie

Produkt projektu : kolektívna práca s deťmi „Ach, aká raketa“

Fázy práce:

1. Prípravná fáza.

a) Plánovanie prác na realizácii projektu.

b) Práca s rodičmi:

Konverzácia: „Aké formy práce možno použiť pri uvádzaní detí do vesmíru“

c) Príprava učebné pomôcky(tvorba prezentácií, vytvorenie banky hier na túto tému, príprava ilustrácií o vesmíre

Použité zdroje: rodinná, beletristická a náučná literatúra, internetové zdroje.

2. Praktické štádium

Kognitívny vývoj:

1. Vyšetrenie ilustrácií na tému „Vesmír“;

2. Projektovanie „rakety“ (konštruktér);

3. Prezeranie kreslených filmov „Belka a Strelka“, „Luntik“, „Dunno na Mesiaci“.

Vývoj reči:

1. Konverzácia „Čo je nebo?“;

2. Konverzácia „Čo je to vesmír?“

3. Konverzácia „Čo sú hviezdy?“;

4. Konverzácia „Kto je astronaut?“

Telesný vývoj:

1. Hry v prírode: „Slnko a dážď“, „Lietame na rakete“;

2. Prstová gymnastika "Kozmonaut" "Mraky", "Slnko svieti";

3. Dýchacia gymnastika "Breeze";

4. Telesná výchova "Raketa".

Umelecký a estetický vývoj:

1. Kresba „Planéta Zem!

2. Čítanie básní na tému „Vesmír“.

3. Pri počúvaní piesní „Vymaľujme všetky planéty“ (Barbariki) „Mraky sú kone s bielymi krídlami“.

Sociálny a komunikačný rozvoj:

1. Hra na hrdinov „Lietame do vesmíru“.

Práca s rodičmi:

Individuálne rozhovory na tému „Ako uviesť deti do vesmíru!“

3. Výsledok práce

1. Tímová práca s deťmi„Ach, aká raketa“

Abstrakt GCD „Cestovanie do vesmíru“, druhá juniorská skupina.

Kontinuálne vzdelávacie aktivity učiteľa a detí.

Vzdelávacie oblasti: sociálna a komunikatívna, rozvoj reči, kognitívne, fyzický rozvoj.

Účel: poskytnúť predstavu o povolaní astronauta.

Úlohy

Náučné: poskytnúť predstavu o planéte Zem, o Mesiaci a Slnku.

Rozvoj: rozvíjať myslenie, pamäť, predstavivosť, fantáziu. Urobte si predstavu o povolaní astronauta.

Vývoj reči: rozšírte slovnú zásobu o nové slová vesmír, astronaut, Zem, raketa, vesmírna loď, hviezda, skafander.

Rozvíjajte schopnosť viesť dialóg, odpovedať na otázky.

Materiál na rozhovor: obrazy Zeme, Mesiaca, Slnka, fotografia Jurija Gagarina, psy Belka a Strelka, obraz rakety a astronauta. Obruče pre hry v prírode, kartónové medaily.

Prípravné práce: preskúmanie obrázkov k danej téme, zostrojenie rakety od dizajnéra, sledovanie karikatúr k danej téme.

Mŕtvica:

Pedagóg:

Chlapci, povedzte mi, čo letí nad vtákmi (odpovede detí: lietadlo)

Dokážete lietať do vesmíru v lietadle? (odpovede detí) Máte pravdu - nemôžete, lietať do vesmíru je veľmi ďaleko. Viete, na čom lietajú do vesmíru? (Odpovede detí) Lietajú do vesmíru na vesmírnych lodiach (obrázková ukážka). Postavme kozmickú loď a poďme do vesmíru! (Deti položia vysoké stoličky vedľa seba.)

Každý si sadnite na svoje miesta! Pripútať sa! Pred štartom kozmickej lode je vždy odpočítavanie. Počítajme spolu. (Povedzme 5 šepotom, pre každý počet zvyšujeme silu hlasu). 5-4-3-2-1- Štart

Prstová gymnastika:

„Astronaut“.
Na tmavej oblohe svietia hviezdy
(Prsty sa zaťať a uvoľniť)
Astronaut letí v rakete.
(Dlane zatvorené nad hlavou)
Denné a nočné muchy
A pozerá sa dole na zem.
Vidí polia zhora,
(Pripojte prsty)
Hory, rieky a moria.
(Ruky roztiahnuté)
Vidí celú zemeguľu zeme,
Pozemská sféra je náš domov.
(Dlane nad hlavou „strecha“).

Kozmická loď má okno, viete, ako sa volá? Okénko je okrúhle. Dajme prsty dokopy, aby sme vytvorili kruh, a pozrime sa cez naše priezor. (Ukážka fotografie Zeme z vesmíru) Pozri, letíme nad našou planétou. Viete, ako sa to volá? Naša planéta sa volá Zem. Aký tvar má naša planéta? (odpovede detí). Viete, že sa našej planéte hovorí glóbus? Prečo? (odpovede detí) Máte pravdu, má tvar gule.

Aké farby vidíte na našej planéte? (odpovede detí) Modrá sú moria a oceány, zelená lesy, žltá púšť. Naša planéta je veľmi krásna a farebná.

Letíme ďalej. Čo teraz vidíme cez svoje okénko? Letíme slnkom. Slnko je hviezda, je ako uhlie veľmi horúce a jasné. (názorná ukážka). Aký je tvar slnka? (odpovede detí) Je to také guľaté, ako naša planéta? Aké farby vidíte na slnku? Žltá a oranžová. Je to tak preto, lebo Slnko je horúca guľa, takže nemôžeme pristáť, ba ani letieť blízko, inak zhoríme! Nechceme vyhorieť, však? Potom poďme ďalej.

Letíme cez mesiac! Povedzte mi, aký tvar má Mesiac? (Odpovede detí). Máte pravdu, je tiež guľatá, ako Zem a Slnko. Aké farby vidíte na Mesiaci? (odpovede detí). Iba na Mesiaci sivá farba... Je to preto, že na Mesiaci nie je život, je chladný a neobývaný. Pristávajme a pozerajme sa na hviezdy z Mesiaca. Ideme dole, pristávame! Odchádzame z vesmírnej lode.

Na podlahe sú rozptýlené červené a žlté kartónové hviezdy.

Och, chlapci, pozrite sa, došlo k skutočnému pádu hviezd, pozrite sa, koľko hviezd zaútočilo, musíte ich pozbierať! Nech chlapci zozbierajú červené a dievčatá žlté.

Výborne! Dokázali ste to tak rýchlo! A teraz musíme letieť naspäť, musíme byť včas na kozmické lode, posadíme sa, zatiaľ čo hrá hudba. (Deti sa dostanú do rozložených obrúčok).

Zaujal každý svoje miesta? Tak poďme! Odpočítavanie: 5-4-3-2-1-Štart!

Fyzické minúty:

Všetko je pripravené na let (ruky vpred, hore)

Všetci chlapci čakajú na rakety (ruky nad hlavou)

Málo času na vzlet (kráčame na mieste)

Astronauti stáli v rade (skákali, ruky hore, tlieskali)

Sklonené vpravo, vľavo (náklony)

Skloňme sa k zemi (predkloňte sa)

Tu raketa letela (skákala na dvoch nohách)

Náš kozmodróm sa vyprázdnil (sadol si).

Deti sa vracajú na stoličky.

Pedagóg: chlapci, pozrime sa cez naše okná a pozrime sa, nad čím teraz letíme! (deti dajú prsty do kruhu a pozerajú sa). Ukážka obrázka hviezdnej oblohy.

Vidíme hviezdy!Koľko hviezd je na oblohe? Veľmi! Dajú sa spočítať všetky hviezdy? (odpovede detí). Nie, je ich nespočet. Ako sa volá nebo s mnohými hviezdami? - Hviezdna.

A ako sa láskyplne volá hviezda? -Hviezda.

Astronauti lietajú vo vesmíre medzi hviezdami, z planéty na planétu. Viete, kto prvý vyletel do vesmíru? (odpovede detí). Ako prví leteli do vesmíru psy Belka a Strelka (foto ukážka). Boli vyslaní na prieskumnú misiu, a keď sa vrátili, prvý človek vyletel do vesmíru. Volal sa Yuri Alekseevich Gagarin. (ukážka fotografie). Astronaut je oblečený v špeciálnom obleku a špeciálnej prilbe zvanej skafander. Oblek chráni astronauta. Keďže vo vesmíre nie je kyslík a človek nemá čo dýchať, astronauti berú kyslík zo Zeme so sebou do špeciálnych valcov, ktoré má astronaut za chrbtom. Takže môžete dýchať vo vesmíre.

Ukážka obrázka lúky s kvetmi.

Pedagóg: chlapci, pristávame! Vrátili sme sa teda do našej materskej školy!

Páčil sa vám náš výlet? Čo sme videli vo vesmíre? (Zem, Slnko, Mesiac, hviezdy). Kto si pamätá mená psov, ktoré ako prvé vyleteli do vesmíru?

Ako sa volal prvý kozmonaut?

Všetci ste boli odvážni a šikovní, ako skutoční astronauti. Obdarúvam ťa medailami! (rozdáva deťom kartónové a fóliové medaily)