Малюнок на стіні в доу бурятських мотивів. Проект «Бурятські мотиви» щодо ознайомлення дітей у ДНЗ із бурятською культурою під час підготовки до свята Сагаалган. Що таке орнамент

залучення дітей до витоків народної культури, здатної відродити наступність поколінь. Один із напрямів виховання морально-патріотичних почуттів – національно-культурне виявляється у знанні підростаючим поколінням своєї національної культури, її самобутніх і благотворних традицій та звичаїв, основу яких лежить поважне ставлення до культури народів Прибайкалля – бурят.

У нашому багатонаціональному краї, що відрізняється різноманіттям традицій та звичаїв, буряти як корінний народ Прибайкалля займає стрижневе місце у суцвітті культури. Тому освітній процес і будується на тісному поєднанні, єдності та взаємозв'язку з історією бурятів. Дошкільнята – це особливий національний колорит. Навчивши зараз бути толерантним до дітей різних національностей, а особливо до корінних жителів, дитина зможе стати справжнім патріотом своїм малої батьківщини… Це сприятиме пробудженню у дитині національної самосвідомості. Найголовніше – діти долучаються до витоків національної бурятської культури.

Аларський район

Урок образотворчого мистецтва

Тема:

"Бурятський орнамент"

Вчитель ІЗО:

Середкіна Тамара

Святославівна

2012р

Образотворче мистецтво

Тема: "Бурятський орнамент"

Цілі:

· Розширити уявлення про бурятський орнамент, його види, елементи, призначення, застосування;

· Розвивати творчу активність, естетичний смак, уяву, пам'ять;

· Виховувати морально-естетичне ставлення до світу та мистецтва.

Завдання:

· Навчити розпізнавати орнаменти різних культур;

· Розвивати інтерес у побудові композиції та сюжету бурятського орнаменту;

· Виховувати дбайливе ставлення до об'єктів народної творчості.

Обладнання:

· для вчителя: комп'ютерна презентація про орнамент, об'єкти ДПІ - рушники, дерев'яний розписний посуд.

· для учнів: фарби, пензлики, ємності з водою, ганчірочки, кольорові шаблони грецьких ваз та силуети жіночих сарафанів, прості олівці, таблиці грецьких елементів (меандри)

План уроку

I.Організаційний момент

ІІ.Бесіда

а.Бурятський орнамент

б.Основні групи орнаменту

в.Символіка кольору в орнаменті

ІІІ.Практична робота

IV.Підсумок уроку

Хід уроку

I.Організаційний момент

Заспокоюю дітей, перевіряю готовність до уроку.

Вітаю, сажаю клас.

Перевір, друже,
Ти готовий розпочати урок?
Чи все на місці,
Чи все в порядку,
Чи всі предмети правильно лежать?
Чи всі на вчителі уважно дивляться?

I.Бесіда

а.Бурятський орнамент

Діти для початку давайте згадаємо, що ми проходили на минулому уроці. (орнамент).

Що означає слово "орнамент"? (слово "орнамент" - латинського походження означає "візерунок", "прикраса").

Із чим він пов'язаний? (пов'язаний із шануванням духів, богів).

Сьогодні ми з вами продовжуємо вивчати орнамент, лише бурятський.

Візерунок по-бурятськи звучить так «угалза», по-монгольськи - «хее угалз»

Як у бурятського народу, і на Русі орнамент служив як прикрасою, а й захистом від недобрих, злих духів. На рукавах та комірах сорочок робилися вишивки, які “охороняли” від усякої нечисті.

Орнамент тісно пов'язаний із побутом народу, з його обрядами та звичаями.

Бурятський орнамент має свої виразні особливості, що відрізняються від візерунків інших народів традиційними мотивами, формою, гамою кольорів, композиційним рішенням. Він знаходить універсальне застосування при оздобленні предметів побуту, народного костюма, ювелірних прикраста ін.

Бурятський візерунок має чимало спільних рис з орнаментом кочових і напівкочових народів Середньої Азії і Південного Сибіру, ​​що жили в даній місцевості і нині живуть.

б.Основні групи орнаменту

Все різноманіття орнаментів можна поділити на п'ять основних груп:

1. Геометричні (ламані, прямі, зигзаги, кола, ромби, зірки….) "меандр"

2. Зооморфні (тварини, птахи..)

3. Рослинні (листя, квіти, лотос ...)

4. Природні чи космогонічні (сонце, місяць, вода…)

5. Культові

Геометричні орнаменти

Колоз найдавніших часів має своє символічне вираження у культурі багатьох народів. Зразком початкового кола служив диск Сонця, і все інше будувалося на цю подобу. Лінія кола - це єдина лінія, яка не має ні кінця, ні початку. Центр кола, від якого рівновіддалені всі точки, є точкою нескінченного обертання у просторі та часі.

Улзи -"плетінка" - стародавній орнамент, що символізує щастя, добробут, довголіття. Це дуже шанований і поширений у наш час візерунок, має безліч варіантів, але найпоширеніший 10-очковий вузол. Він зображується у вигляді картатого або криволінійного переплетення.

Найчастіше зустрічається в бурятських візерунках і в гербі Бурятії - язички полум'я, що символізують вогонь. Земним еквівалентом Сонця є вогонь. Вогонь з найдавніших часів не лише зігрівав, а й давав надію, їжу, дах – символ життя, тепла та світла. Трьохмовне полум'я символізує в емблемі Бурятії – символізує минуле, сьогодення та майбутнє. Зверніть увагу в центрі – симетрія 3 порядку, яка не має осей симетрії.

Зооморфні орнаменти

Це група орнаментів, без якої важко уявити бурятське народне мистецтво. На самих різних предметахзустрічаються зображення п'яти основних видів худоби (табан хушуу малий). Популярні зображення тварин 12-річного циклу східного календаря, разом символізують побажання довголіття, благоденства . Найпоширенішим орнаментом цієї групи є "ебер угалза"(буквальний переклад – “рогоподібний орнамент”), другим за значимістю вважається “хамар угалза” (“носоподібний орнамент”).

Далі йдуть: Дракон - міфічний персонаж, у перекладі з грецької - "бачить"; Лев – переважно його фігурами прикрашаються предмети культу; Гаруда – образ царя птахів; Черепаха – з його чином пов'язаний орнамент у вигляді кола, поділеного на симетричні сегменти – “ шоу”;

Слон – символ влади та сили, що втілює елемент землі; Метелики – ці орнаменти використовуються при виготовленні прикрас, декорі елементів костюма, взуття, кисетів, рукавиць, головних уборів, існує близько 30 варіантів її зображення.

Рослинний орнамент

Рослинний орнамент відбиває найважливішу щабель у пізнанні світу людиною, етап осмислення законів природи. Цей тип включає зображення листя, квітів, стебел, пагонів: листяний візерунок ( набшаhан угалза), квітковий візерунок ( сесег угалза) та лотосовий візерунок. Вони широко використовуються в декорі елементів костюма, предметів побуту, архітектури, живопису, буддійської скульптури.

Дерева, рослини – символи материнства, родючості та втілення життєвої енергії, багатозначний символ, відомий практично всім народам світу.

Окремо у цій групі орнаментів виділяється квітка. лотоса,що прийшов у мистецтво бурятів, монголів разом із буддизмом. Символізує життя та процвітання, у деяких країнах становлять основу для національних емблем та орнаментів.

Квітка лотоса є обов'язковим елементом буддійської іконографії. Розрізняють кілька варіантів лотоса, кожен з них має різні відтінки кольору, при цьому форма залишається незмінною, тобто має єдиний загальноприйнятий характер квітки і листя.

Природний (космогонічний) орнамент

В основу цієї групи орнаментів лягли навколишні об'єкти: Сонце, Місяць, зірки, вогонь, вода, гори, хмари, веселка.

В емблемах Бурятії, Монголії – соембо – диск Сонцяі півмісяць- Стародавні прабатьки монголомовних народів. Сонце та Місяць – носії полярних якостей: сонячна пристрасть, тепло, спека асоціюється з чоловічим початком, холодна хитка природа місячного світла, пов'язаного з океаном, водою, пов'язується з жіночим початком.

Вогоньсимвол відродження та очищення. Блискавка в буддійському мистецтві зображується у формі атрибуту деяких божеств, таких як Очірвані.

Водаяк орнаментальний мотив зображується як хвиль. Один із чотирьох першоелементів, з яких складається світ.

Орнамент гора, скеля –символ твердості, стійкості та сталості. Гора та скеля – оселя духу чи бога.

Веселка- hолонго. Символ зв'язку Неба та Землі – міст між ними. У бурятському декоративному мистецтві райдужним орнаментом розписується лицьова сторона меблів (ханза), із шовкових тканин із зображенням такого орнаменту шиється ошатний одяг для чоловіків та жінок.

Вологість жіночого початку, Ян - гарячий, активний, сухий чоловічий. Кожен з елементів містить у собі зародок протилежного: світле Ян містить у собі темну точку. Інь і, навпаки, темне Інь несе у собі світлу точку Ян.

Також до найпоширеніших можна віднести Меандр.

Меандр - "алхан хе" називають молоточним, тому що по-бурятськи і монгольськи "алха" - молоток. Цей візерунок має безліч варіантів, серед яких зустрічається класичний меандр древніх греків, його спрощені та ускладнені види. Меандр у монголомовних народів висловлює ідею вічного руху. Але в самій назві меандра "алхан хее", пов'язаному з стародавнім знаряддям праці, відбилося повага до скотарських племен до ремесла. Але не тільки повага, а й любов до ремесла відбилися в назві орнаменту, тому що відомо, що кочівники прославилися як майстерні майстри з виготовлення чоловічих та жіночих прикрас із золота та срібла, як майстри з виготовлення кінської збруї.
Цим орнаментом прикрашаються речі із жорстких та м'яких матеріалів. Його можна зустріти на дерев'яних частинах юрти, на меблів, на повстяних килимах, вишивках, одязі, посуді, упряжі, музичних інструментах. За старих часів меандром прикрашалися лише речі, що особливо цінуються. У наш технічний вік "молотковий" трудовий орнамент зустрічається всюди.

Улзи - "плетінка" - стародавній орнамент, що символізує щастя, добробут, довголіття. Це дуже шанований і розповсюджений у наш час візерунок, має безліч варіантів, але найпоширеніший 10-глазковий вулзи. Він зображується у вигляді картатого або криволінійного переплетення в центрі предмета, що прикрашається, іноді обплетений квітковими візерунками. Цей знак може бути зображений на будь-якому предметі з металу, дерева, м'якого матеріалу, якщо майстер хоче висловити ідею побажання.
Улзи прийнято вважати індійським за походженням. У буддійському мистецтві - містична діаграма, одне з восьми буддійських жертвопринесень, що означає нескінченний цикл перероджень у світі людей.
Монгольський етнограф і лінгвіст академік Б. Рінчен вважає, що цей знак став відомий монголам (а через них і бурятам) разом із приходом буддизму (відповідно у 12 та 18 століттях). - Великий знавець культури та мистецтва кочівників, вважає, що походження вулзи сягає корінням у дуже давні часи, пов'язані з мисливським побутом. Численні варіанти слова "ульзій" у звучанні "кульджа", "гулдза", "угалз" зустрічаються у тюркських і монгольських народів як назва гірського барана або орнаменту, що повторює малюнок рогів цієї тварини. Дуже стародавній і гнучкий рогатий орнамент свого часу міг бути схильний до стилізації і прийняти накреслення замкнутої плетінки. Цілком можливо також, що сам термін "улзи" є найменуванням тотемної тварини.
Знавець монгольської орнаментики художник М. Вельський, говорячи про значення плетінки у народному мистецтві монголів, стверджував, що це знак вирішує те завдання, як і меандр мистецтво древніх греків, саме лінійну спробу передати вічний рух і вічне життя.

Сьогодні ми - майстри, і нам необхідно придумати такий орнамент, який відображатиме символіку форм і кольору. У ньому необхідно відобразити життя вашої родини.

Для початку необхідно зробити малюнок олівцем, і тільки після того, як я перевірю ваш ескіз, ви працюєте в кольорі.

V.Практична робота

Веду фронтальну та індивідуальну роботуз класом

Промовляю загальні зауваження, помилки у роботі.

VI.Підсумок уроку

Міні виставка робіт учнів.

З яким орнаментом ви сьогодні познайомились на уроці?

Чим він відрізняється від орнаменту на Русі?

Що зображено на малюнку?

Колір підбирали за значенням? Чому?

Перерахуйте основні кольори, які використовують при створенні бурятського орнаменту.

На ваших малюнках зображені геометричні тіла та тварини, на що ви спирали при їх виборі?

Які враження ви залишилися від провиденого уроку?

Нагадую прибрати робочі місця.

Дякую за урок.

Бадмаєва Оксана Олександрівна
Посада:музикальний керівник
Навчальний заклад:МБДОУ Хуртагінський дитячий садок "Одохон"
Населений пункт:село Хуртага
Найменування матеріалу:освітній проект
Тема:"Сагаалган - священне свято бурятів"
Дата публікації: 27.03.2016
Розділ:дошкільна освіта

Муніципальний бюджетний дошкільний навчальний заклад Хуртагинський дитячий садок «Одохон»
Освітній

проект

«Сагаалган

священний

свято

бурят»
Морально – патріотичне вихованнядошкільнят на музичних заняттяхзасобами ознайомлення із бурятським народним фольклором. Музичний керівник: Бадмаєва Оксана Олександрівна Лютий 2016 рік.
ЗМІСТ

Пояснювальна записка

Опис ходу реалізації

 Актуальність теми  Проблема  Новизна проекту  Цілі та завдання 
Механізм реалізації проекту
 Попередня робота  Робота з вихователями  Роль батьків в організації проекту  Продукт проектної діяльності  Передбачуваний результат 
План реалізації проекту

Результат роботи з проекту

Програми

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

Назва проекту:
"Сагаалган - священне свято бурятів". Робота на тему «Мистецтво виконання пісні та йохору (бурятського танцю) – як засіб прилучення дітей до традиційної бурятської культури».
Учасники

проекту:
вихованці ДНЗ (молодша та старша група), вихователі, музичний керівник, батьки.

Вид проекту:
творчо-інформаційний, колективний.
Тривалість проекту:
короткостроковий (3 тижні).
Напрямок розвитку:
художньо-естетична, освітня область «Музика».
Області

інтеграції:
художня творчість, комунікація, соціалізація, здоров'я, праця, пізнання, читання художньої літератури.
ОПИС ХОДУ РЕАЛІЗАЦІЇ
«Музична народна культура є тим чистим джерелом, з якого підростаюче покоління, взявши найкраще з минулого, зробить найкращим майбутнє»
Актуальність
Інтерес і увага до народного мистецтва, у тому числі й музичного, останнім часом у нашій країні ще зросла. Дедалі частіше говорять про необхідність залучення дітей до витоків бурятської
культури, про відродження народних святз їхніми традиціями, звичаями та віруваннями. Адже, прилучаючи дітей до народної творчості, ми тим самим долучаємо їх до історії бурятського народу, до моральних загальнолюдських цінностей, яких так не вистачає у наш неспокійний час. Не можна не відзначити роль народної культури та у духовно-моральному вихованні дошкільнят. Наші пращури залишили нам воістину невичерпне джерело народної мудрості. Музичний фольклор, як частина народної культури, акумулює духовно-практичний досвід народу. Картина світу, яка відтворюється в ньому за допомогою слова, музики, дії, транслює вічні моральні цінності, задає дитині надійні орієнтири в навколишньому культурному просторі. Народна музика, маючи великий світоглядний, інтелектуальний і творчий потенціал, є вірним засобом виховання наступників традицій, відкритих для діалогу з іншими народами. Діяльність з дітьми особливе значення має звернення до справжнім формам фольклору. Природні ритми, інтонації, фарби, що дійшли з глибини століть, будучи вписаними «світ і побут дітей», найкращим чином дозволяють реалізувати щирі «шукання високої радості дитячої народної маси» (Г. С. Виноградов). У художньо-естетичній освіті та вихованні дітей значну роль відіграє залучення до народної музичної творчості, до народної культури. Народну музичну творчість Н. В. Гоголь образно називав «звучною історією», «дзвінкими живими літописами». Кожен батько мріє про те, щоб його дитина мала якісь здібності – художні, математичні, музичні і т.д. Прагнучи їх виявити та розвинути, мами та тата ведуть дітлахів у різні гуртки, школи. А які здібності можна розвивати вдома? На жаль, музична діяльність у дитсадку частіше обмежується традиційними видами організації дітей. Хотілося б, щоб музика не закінчувалася на порозі музичної зали, А звучала протягом усього дня, збагачуючи емоційну сферу дитини новими враженнями. Чому саме йохор (бурятський танець)? Йохор був і залишається одним із найпопулярніших у бурятського народу національних танців. Йохор - це відображення самобутності нашої бурятської культури та її культурних традицій. Йохор прийшов до нас із глибини віків, зачаровуючи всіх своєю витонченістю. Нині пісня та танець йохор – обов'язковий елемент народних фольклорних ансамблів.
Проблема
Проблема побудови моделі освітнього процесу на основі багатовікових традицій бурятського народу, його найбагатшої культурної спадщини, зокрема народної фольклорної музики, є в даний час особливо актуальною. У дошкільному віці саме музика безпосередньо впливає на розвиток творчих здібностей. У цей період життя дитина емоційно відкрита, у неї переважає образне сприйняття навколишнього світу. Музика пізнається дитиною як джерело позитивних емоцій, що розширює її життєвий досвід, стимулює до активної діяльності.
На жаль, останнім часом склалася така ситуація, що музичне мистецтво (у тому числі й пісенний жанр) під впливом активного вторгнення ринкових механізмів стало на шлях примітивізації та комерціалізації. Дитина починає приймати за музику твори новомодних, але не довговічних на сцені виконавців, чиє «мистецтво» обмежується нехитрими мелодіями, банальними, побитими ритмами та сюжетними штампами. Його вже в ранньому дитинстві програмують на одностороннє, спрощене, стандартизоване світогляд, легко кероване засобами масової інформації. Тим часом доступність музики не обумовлює її високу мистецьку цінність. Можна уникнути цієї ситуації, якщо початкове музичне виховання дітей здійснюється із опорою на традиції народної музики. Вхід у світ народної музики та інструментів, дитина підсвідомо відчуває у собі «поклик предків». Характерні російської народної культури звуки, тембри, орнаменти, мелодії, форми «пронизують» його наскрізь. Дитина усвідомлює, що вона є невід'ємною частиною свого суспільства, своєї культури. Народна музика та музичні інструменти надають цьому процесу соціалізації дітей велику природність. Виховання дитини через залучення до кращих традицій бурятської народної музичної культури, бажання дітей грати на народних інструментах і прагнення повніше розвивати в дітей віком вже наявні музичні здібності, спонукало мене до проектної діяльності. Я вважаю, що включення народної музики до повсякденного життя дитячого садка дозволить прищепити дитині елементи музичної культури та підвищити якість музичного виховання.
Новизна проекту:
гармонізація дитячо-батьківських відносин, реалізуючи принцип співробітництва дітей та дорослих, шляхом організації спільної проектної діяльності. Проект спрямований на формування духовно-морального виховання, сприяє створенню єдиного виховного простору дошкільного навчального закладу та сім'ї, об'єднаних загальною гуманітарною спрямованістю на залучення дітей до культури.
Цілі:
 збагачення духовної культури дітей через виконання пісень та танців йохору  привести дошкільнят через знання до вміння усвідомлено сприймати та передавати ритмічний малюнок йохору.
Завдання:
1. Навчити дітей володінню елементарними рухами йохору; 2. Привчати дітей узгоджено діяти у колективі, домагатися зіграності, виразності виконання, виконання сольних партій; 3. Створити умови для самовираження дитини, актуалізації її особистісних якостей; 4. Розвивати у дитини слухові уявлення, відчуття ритму, тембру, динаміки, пам'ять, увага, організованість, а також бажання виконувати йохор; 5. Розширювати та збагачувати знання дітей (про побут, ремесло, художні промисли, традиції, свята...): 6. Виховувати у дітей гордість за свій народ, формувати повагу до традицій та звичаїв рідного краю.

МЕХАНІЗМ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОЕКТУ

Попередня робота
1. Підбір CD та DVD дисків для перегляду та слухання з дітьми йохору, народних пісень у грамзаписі. 2. Підбір художньої літератури «Культура та звичаї бурятського народу», «Бурятське національне свято». 3. Підбір для розгляду з дітьми ілюстрацій, альбомів із зображенням бурятських народних інструментів. 4. Підбір слухання з дітьми народних музичних творів у виконанні бурятських ансамблів. 5. Підбір методичної літературидля знайомства дітей із бурятським народним костюмом чоловіків та жінок, з промислами. 6. Підбір музичних творів (плюс, мінус фонограм) для навчання пісень і танців. 7. Складання конспектів безпосередньо-освітньої діяльності з музичного виховання. 8. Складання рекомендацій для батьків щодо виготовлення бурятських візерунків для шиття костюмів.
Робота з вихователями
 Презентація проекту: подання та захист на педагогічній раді;  Консультація «Роль фольклору у розвитку дітей» (музичний стенд);  Майстер-клас «Мистецтво виконання йохору»

Продукт проектної діяльності
 бурятські ігри, фотографії дозвілля, моделі безпосередньо-освітньої діяльності, папки-пересування з консультаціями, музичні твори на CD та DVD дисках, презентація проекту: представлення та захист на педагогічній раді.
Роль батьків у реалізації проекту
 Презентація проекту на батьківських зборах;  Консультації: «Музичний фольклор – як засіб всебічного розвитку дитини» (папка-пересування), «Організація музично-естетичного виховання в сім'ї в сучасних умовах» (папка-пересування), «Рекомендації з виготовлення бурятських візерунків для шиття костюмів» (папка-пересування) пересування).  Виступ дітей на святі, присвяченому днюБілий місяць.
План проектної діяльності
Терміни проведення Назва заходу Мета заходу 1 тиждень Бесіди « Новий рікза місячним календарем», «Звірячий календар», «Як зустрічати Сагаалган». Загадування бурятських загадок. Рухливі ігри «Юрта», «Лов тарбаганів». НОД. Художня творчість. Ліплення «Бурятська національна їжа». Читання бурятських народних казок. Заучування прислів'їв, приказок. Перегляд картин, ілюстрацій на тему "Сагаалган". Формувати у дітей уявлення про Новий рік за місячним календарем. Формувати вміння розуміти образне значення загадок. Розвивати слухову та зорову пам'ять, увагу, уяву. Розвивати спритність, швидкість, формувати вміння діяти за сигналом. Продовжувати знайомити дітей із національною їжею бурятів – позами; розвивати дрібну моторику пальців. Формувати вміння розуміти зміст творів, створювати виразні образи з допомогою міміки, жестів, інтонації. Закріплювати отримані знання, розвивати увагу, мовлення, пам'ять, уяву. 2 тиждень Бесіди «Молочна їжа», «Кольори хадака», «Значення бурятських імен». Формувати уявлення про корисність молочної їжі, значення бурятських імен,
Заучування прихильностей, у тому числі на бурятською мовою. Рухливі ігри «Голка, нитка, вузлик», «Хова кільця». Народна гра «Кроку наадан» («Гра в кістки») Театралізована діяльність. Підготовка до драматизації казки. Сюжетно-рольові ігри "Сім'я". Тема "Прихід гостей". Створення книжок-малят за бурятськими казками. Читання бурятських казок. значення квітів хадака. Розвивати пам'ять, образну мову. Розвивати спритність, швидкість, вміння діяти за правилами гри. Знайомити з різними видами гри в кісточки; розвивати пам'ять, увагу, уяву, дрібну моторику пальців. Виховувати вміння уважно слухати казку, залучати до посильної участі драматизації казки, підбирати атрибути. Формувати вміння створювати ігровий сюжет, навчити простих ігрових дій та ігрової взаємодії, закріплювати знання на тему. Залучати батьків, розвивати творчість, любов до художньої літератури. Формувати вміння розуміти зміст творів, створювати виразні образи з допомогою міміки, жестів, інтонації. 3 тиждень Бесіди: «Бурятський національний одяг», «П'ять видів свійських тварин». НОД «Сагаалган – священне свято бурятського народу». Продовження знайомства із загадками. Народна гра «Кроку наадан» («Гра в кістки»). Знайомити з елементами бурятської національного одягуз п'ятьма видами худоби. Продовжити знайомство зі святом, історією, традиціями, звичаями; прищеплювати патріотизм до рідної республіки. Формувати вміння розуміти образний сенс загадок, розвивати логіку, мислення, уяву. Знайомити з різними видами гри в кісточки, розвивати пам'ять, увагу, уяву, дрібну моторику пальців,
Драматизація казки. Рухливі ігри «Білий шаман», «Верблюд і верблюд». Прослуховування народної музики. Завчання пісні «Сагаалган», завчання елементів йохору (бурятського танцю). Створення альбому «Сагаалган» («Свято Білого місяця») Підсумкова розвага «Зі святом Білого місяця!» разом із батьками. розвивати спритність, влучність, окомір. Розвивати акторські здібності, монологічну та діалогічну мову. Розвивати спритність, швидкість, формувати вміння діяти за правилами гри. Підготовка до розваг «Сагаалган». Залучати батьків до проекту, розвивати творчість.
РЕЗУЛЬТАТ РОБОТИ З ПРОЕКТУ
Аналізуючи виконану роботу можна зробити висновки:
1.
Тему розробленого проекту обрано з урахуванням вікових особливостейдітей молодшого та старшого дошкільного вікута обсягу інформації, яка може бути ними сприйнята, що позитивно вплинуло на різні види їх діяльності та передумов розвитку музичних здібностей: - відзначалася позитивна реакція та емоційний відгук дітей на знайомство з різними видами народних музичних інструментів, бурятським народним костюмом, промислами. - зросла мовна активність дітей на музичних заняттях зі слухання музики та у співочій діяльності;
2.
Зазначається активна та зацікавлена ​​участь батьків у реалізації проекту: - батьки створюють умови в сім'ї для експериментування з іграшками, що звучать, і вільного музикування; - із задоволенням взяли участь у підборі прислів'їв, приказок, віршів та загадок на тему;
3.
Досвід роботи з дошкільнятами по ознайомленню з бурятською народною творчістю показав, що на сьогоднішній день необхідно здійснювати зв'язок поколінь, виховувати любов до рідного краю, людей, які оточують нас і намагаються зробити його кращим через залучення дітей до традицій та культури бурятського народу. Тому сьогодні ми багато на що починаємо дивитися по-іншому, багато для себе заново відкриваємо і переоцінюємо. Це стосується фольклору.

Бурятський фольклор
– це криниця народної мудрості, своєрідна енциклопедія духовного життя бурятського народу, життєдайне джерело, здатне зцілити і очистити людину від бездуховності, від внутрішньої порожнечі. Тому необхідно якнайшвидше повернути дітей до втрачених витоків, навчити їх із глибокою повагою ставитися до народного мистецтва. Адже якщо з самого раннього вікудитині зроблена щеплення на красу, на творчість, це залишиться вже на все життя.

Тетяна Алекберова
Пізнавально-творчий проект «Залучення дошкільнят до етнокультурних традицій та звичаїв народів Бурятії»

Муніципальне автономне дошкільне

освітній заклад дитячий садок

№ 161 «Ялинка»загальнорозвиваючого виду

м. Улан-Уде

Проект

Долучення дошкільнят

до етнокультурним традиціям та звичаям

Старший вихователь

Алекберова Т. І.,

педагог вищої

кваліфікаційної

Г. Улан-Уде

Тип проекту: пізнавально-творчий.

Тривалість: короткостроковий.

Вид проекту: груповий, фронтальний.

Ціль проекту:

долученнята збагачення соціального досвіду дошкільнят до традицій та звичаїв культури народів Бурятії.

Формувати почуття любові до Малої Батьківщини на основі вивчення на основі вивчення національних та культурних традицій та звичаїв.

Завдання:

Організація, збагачення та розвиток освітнього та предметно-просторового середовища ДОП на основі культури, фольклору та побуту бурятського та російського народу.

Збагачення соціального досвіду дошкільнят до традицій та звичаїв російського та бурятського народів.

Формувати дбайливе ставлення до історичної спадщини нашої народу.

Виховувати повагу до людей корінної національності, до них традиціям, звичаям, культура.

Прищеплювати в дітях почуття патріотизму, толерантності, любові до своєї Малої Батьківщини, свого краю, де вони народилися та живуть.

Ключові ідеї проекту:

Перебувають у створенні сучасної моделі залучення дошкільнят до традицій та звичаїв предків, спрямованої на ефективний розвиток дитини на різних вікових етапах

Вступ етнокультурногоматеріалу у практику роботи дошкільногоустанови в організації цілеспрямованого та системного підходу на доступному для дітей рівні сприйняття та розуміння, розвиток свідомості та прагнення до творчої діяльності, реалізація наступних та інтегрованих зв'язків.

Проектскладається з трьох етапів:

Підготовчий:

Підготовка атрибутів, макетів, експонатів для музею-діорами «Юрта кочівника»разом із батьками.

Розробка демонстраційного, ігрового та інформаційного матеріалу для показу дітям.

Проектнадіяльність з дітьми та батьками.

Підбір спеціальної літератури з рідного краю.

Підготовка та репетиційна робота музичного керівника, вчителі бурятської мови, вихователів дітей підготовчої групивіку до проведення інтерактивного майданчика «Степові ігри»в рамках мережевої взаємодії за участю батьківської громадськості.

Відвідування Музею історії Бурятії для ознайомлення із бурятськими обрядами, елементами національного бурятського костюма.

Основний

Діяльність педагога з дітьми:

Екскурсія до Музею-діорами «Юрта кочівника».

Показ-виставка, знайомство з елементами національної бурятськійодягу в Музеї історії Бурятії.

Майстер-клас з малювання візерунків національного бурятського орнаменту.

- Бесіди на теми: «Сагаалган у нашій родині», «Символіка та кольори хадаків, їх значення», «П'ять коштовностей», «Особливості оздоблення бурятської юрти» , «Знайомство з представниками знаків зодіаку-символами 12-річного циклу з буддійського гороскопу», «Значення коней у житті бурять» , "Знайомство з бурятськиминаціональними інструментами».

- проектна діяльність: «Чарівні коні», «Юрта».

Читання художньої літератури: « Бурятські народні казки » , легенди, епоси, знайомство з подвигами Гесера, з народним героєм Будамшу. Розгляд альбомів, ілюстрацій, картин на тему.

- ЗКР: знайомство з новими словами, визначеннями «Дегел», «Малгай», «Унти», і. т.д.

- Ігрові технології: знайомство з народними рухливими іграми-«Малгай нюулга», "Алтан нааша", «Крокай наадан», «Варежка», «Вовки та вівці», "Ріки та озера".

- фізичне виховання: знайомство з народними спортивними іграми: стрільба з лука, стрибки, перетягування ціпка, боротьба.

Художньо-естетичний блок: знайомство з бурятським орнаментом, малювання, аплікація, оздоблення національного одягу, предметів меблів, оздоблення, юрти. Знайомство та слухання національних бурятських інструментів. Заучування та спів пісень на бурятською мовоютанці з елементами бурятського фольклору. Драматизація казки на бурятською мовою.

Запрошуємо батьків до участі в інтерактивних заняттях, заходах.

Участь у конкурсі-виставці виробів, малюнків, присвячених святкуванню Сагаалгана за участю батьків дошкільнят.

Заключний:

Презентація проектноїдіяльності – проведення інтерактивного майданчика «Степові ігри»за участю батьків, у рамках міжмережевої взаємодії та розвитку міжнаціональних відносин для педагогів та дітей ДНЗ селища Східний та Загорськ м. Улан-Уде.

Очікуваний результат:

Розширення кругозору вихованців; збагачення їх соціального досвіду у галузі знань національного колориту, звичаїв, традицій, особливостей побуту, культури, фольклору народів Бурятії.

Залучення батьків до освітньо-виховного процесу ДОП,

Педагогічна допомога у формуванні правильного ставлення батьків до розвитку своєї дитини в галузі полікультурного виховання.

Зміцнення зацікавленості батьків у співпраці з ДНЗ для вироблення єдиного освітнього простору та створення доступного, значущого, емоційно-комфортного середовища для перебування дошкільнят у ДОП.

Виховання та навчання дітей у рамках розвитку етновихування: формувати у дітях позиції креативного, комунікативного прояву, з позитивною самооцінкою, позитивним чином "Я", високопізнавальною активністю, з потребами у творчому самовираженні, які знають та приймають етнічну культуру різних народів, що населяють Республіку Бурятія.

Найголовніше і важливе – щоб дитина знала,

поважав, шанував, беріг та розвивав традиції,

звичаї, культуру та фольклор свого народу.

Публікації на тему:

Доповідь «Залучення старших дошкільнят до російських народних традицій за умов дошкільних організацій»на сучасному етапідошкільні освітні організації з урахуванням реалізації власної освітньої програми мають здійснювати.

Доповідь «Залучення дітей дошкільного віку до традицій та культури народів Мордовії»Галина Заєва. Доповідь «Залучення дітей дошкільного віку до традицій та культури народів Мордовії». У моєму серці куточок знайдеться, Для.

Конспект НОД «Етнокультурне виховання дітей середньої групи шляхом залучення до народних звичаїв, традицій та культури»МУНІЦИПАЛЬНА БЮДЖЕТНА ДОШКІЛЬНА ОСВІТАЛЬНА УСТАНОВА «ДИТЯЧИЙ САД «Посмішка» м. ДОЛИНСЬК САХАЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ Конспект НОД.

Конспект НОД «Етнокультурне виховання дітей середньої групи, шляхом залучення до народних звичаїв, традицій та культури нивхів»Конспект НОД Тема: «Етнокультурне виховання дітей середньої групи, шляхом залучення до народних звичаїв, традицій та культури нівхів».

Пізнавально-творчий проект для старших дошкільнят «Сінічкін день»Осінь наближається до свого завершення. З давніх-давен на Русі 12 листопада відзначався Синичкін день, тобто день зустрічі птахів, що зимують. Чи не залишили.

Опис презентації з окремих слайдів:

1 слайд

Опис слайду:

2 слайд

Опис слайду:

3 слайд

Опис слайду:

Тип проекту – творчий Тип проекту – творчий За тривалістю – довгостроковий (вересень 2013 р. – березень 2014 р.) За кількістю учасників – груповий

4 слайд

Опис слайду:

Проблема духовно-морального виховання покоління завжди була актуальною. Духовно-моральне виховання – це формування ціннісного ставлення до життя, що забезпечує стійкий, гармонійний розвиток людини, що включає виховання почуття обов'язку, справедливості, відповідальності та інших якостей, здатних надати високий сенс справам і думкам людини. Сучасне російське суспільство гостро переживає кризу духовно моральних ідеалів. Сьогодні кожен з нас розуміє потребу відродження та розвитку духовних традицій нашої Вітчизни. Питання духовно-морального виховання закріплені у законах Російської Федерації"Про освіту" і "Про основні гарантії прав дитини в Російській Федерації", так само відображені і в Концепції модернізації освіти. У зв'язку з цим ключова роль дитячого садка- створення оптимальних умов для всебічного розвитку духовно-морального потенціалу дошкільнят через гармонійну побудову цілісного педагогічного процесу дошкільному закладі, заснованого на культурних цінностях рідного краю Проблема духовно-морального виховання покоління завжди була актуальною. Духовно-моральне виховання – це формування ціннісного ставлення до життя, що забезпечує стійкий, гармонійний розвиток людини, що включає виховання почуття обов'язку, справедливості, відповідальності та інших якостей, здатних надати високий сенс справам і думкам людини. Сучасне російське суспільство гостро переживає кризу духовно – моральних ідеалів. Сьогодні кожен з нас розуміє потребу відродження та розвитку духовних традицій нашої Вітчизни. Питання духовно-морального виховання закріплені у Законах Російської Федерації «Про освіту» та «Про основні гарантії прав дитини в Російській Федерації», так само відображені й у Концепції модернізації освіти. У зв'язку з цим ключова роль дитячого садка – створення оптимальних умов для всебічного розвитку духовно-морального потенціалу дошкільнят через гармонійну побудову цілісного педагогічного процесу у дошкільній установі, що ґрунтується на культурних цінностях рідного краю.

5 слайд

Опис слайду:

У дошкільному віці закладаються основи особистості, саме дошкільне дитинство, для якого характерно емоційно-чуттєве сприйняття дійсності, є сприятливим для морального та естетичного виховання. Саме цей період відбувається бурхливе накопичення життєвого досвіду: морального, соціального, духовного. Саме цей вік не можна пропустити для становлення уявлень про добро і зло, про моральні зразки та моральні норми поведінки та взаємовідносин. Без знання свого коріння, традицій свого народу, не можна виховати повноцінну людину. Знайомство із традиціями, звичаями бурятського народу допомагає виховувати любов до історії, національної культури, допомагає зберегти минуле. Тому пізнання дітьми народної культури, бурятської народної творчості, народного фольклору, позитивно впливає на естетичний розвитокдітей, що розкриває творчі здібності кожної дитини, формує загальну духовну культуру. У дошкільному віці закладаються основи особистості, саме дошкільне дитинство, котрим характерно емоційно-чуттєве сприйняття дійсності, є сприятливим для морального та естетичного виховання. Саме цей період відбувається бурхливе накопичення життєвого досвіду: морального, соціального, духовного. Саме цей вік не можна пропустити для становлення уявлень про добро і зло, про моральні зразки та моральні норми поведінки та взаємовідносин. Без знання свого коріння, традицій свого народу, не можна виховати повноцінну людину. Знайомство із традиціями, звичаями бурятського народу допомагає виховувати любов до історії, національної культури, допомагає зберегти минуле. Тому пізнання дітьми народної культури, бурятської народної творчості, народного фольклору, позитивно впливає на естетичний розвиток дітей, розкриває творчі здібності кожної дитини, формує загальну духовну культуру.

6 слайд

Опис слайду:

Проект орієнтований на Федеральний державний освітній стандарт, що набрав чинності. дошкільної освітивідповідно до змісту психолого-педагогічної роботи з освоєння дітьми освітніх областей, тому робота у цьому напрямі забезпечує підвищення якості освіти дошкільнят шляхом формування компетентностей у галузях реалізованої в ДОП програмі, як показник готовності до навчання у школі з допомогою активізації творчої діяльності дітей. Проект орієнтований на Федеральний державний освітній стандарт дошкільної освіти, що набрав чинності, відповідно до змісту психолого-педагогічної роботи з освоєння дітьми освітніх областей, тому робота в даному напрямку забезпечує підвищення якості освіти дошкільнят шляхом формування компетентностей в областях реалізованої в ДОП програмі, як показник готовності до навчання у школі з допомогою активізації творчої діяльності дітей.

7 слайд

Опис слайду:

8 слайд

Опис слайду:

Інтегрування змісту духовно-морального виховання в ігрову та творчу діяльністьдітей; Інтегрування змісту духовно-морального виховання у ігрову та творчу діяльність дітей; Формування духовно-моральних почуттів на основі вивчення культури країни та рідного краю; Виховання духовно-моральної особистості з активною життєвою позицією, здатності до досконалості та гармонійної взаємодії з іншими людьми; - Виховання інтересу до бурятської національної культури, народної творчості, звичаїв, традицій, обрядів, народного календаря, народним іграм; Формування у вихованців почуття власної гідності як представника свого народу та толерантного ставлення до представників інших національностей.

9 слайд

Опис слайду:

Ознайомлення дітей з раннього віку з народною культурою, з бурятськими народними іграми, творами усної народної творчості, рідною мовою сприятиме розвитку духовно-моральної свідомості дітей дошкільного віку та їхньої соціалізації. Ознайомлення дітей з раннього віку з народною культурою, з бурятськими народними іграми, творами усної народної творчості, рідною мовою сприятиме розвитку духовно-моральної свідомості дітей дошкільного віку та їхньої соціалізації.

10 слайд

Опис слайду:

Реалізація проекту передбачає: • Реалізація проекту передбачає: формування елементарних уявлень про національну культуру бурятського народу; створення освітнього середовища в ДНЗ на основі бурятської національної культури; формування особистості та національної самосвідомості дітей; посилення ролі сім'ї у вихованні дітей на традиціях етнопедагогіки; сприяння зміцненню ділових взаємин між учасниками освітнього процесу.

11 слайд

Опис слайду:

12 слайд

Опис слайду:

Організаційно – підготовчий Організаційно – підготовчий (вересень)

13 слайд

Опис слайду:

Заняття Заняття Знайомство дітей із зразками усної народної творчості бурятського народу; Ознайомлення з елементами декоративно-мистецького розпису через практичну діяльність;

14 слайд

Опис слайду:

Діти виявляють великий інтерес до теми «Юрта-житло бурятів». фрагмент виставки робіт дітей «Бурятська юрта»; Діти виявляють великий інтерес до теми «Юрта-житло бурятів». фрагмент виставки робіт дітей «Бурятська юрта»; Знайомство дітей із зразками бурятського національного одягу.

15 слайд

Опис слайду:

Робота з книжковими ілюстраціями, репродукціями на тему «Культура бурятського народу» розширює творчі можливості дітей; Робота з книжковими ілюстраціями, репродукціями на тему «Культура бурятського народу» розширює творчі можливості дітей; Діти захоплено грають у народну гру «Крокай харбалга»

16 слайд

Опис слайду:

Бурятська народна гра "Хоні тууха"; Бурятська народна гра "Хоні тууха"; Діти захоплено грають у народну гру «Шуур шедехе»

17 слайд

Опис слайду:

Традиція привітання Традиція привітання у бурятів (угтамжин еhо); Виконується пісня «Жаахан біде хамтадаа…»